Viac

  Slovenská polícia upozorňuje na novú formu podvodu. Okradnú ťa tvoji blízki a ani o tom nebudú vedieť

  Bratislavská polícia upozorňuje verejnosť na novú formu podvodov, s ktorou sa v uplynulých dňoch stretla na území Bratislavského kraja. V tejto súvislosti apeluje na ľudí, aby neposkytovali údaje o svojej platobnej karte. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

  --- Reklama ---

  Ako pre portál TV Noviny uviedol IT odborník Ondrej Macko, najnovšie zlodeji našli spôsob, ako okradnúť človeka prostredníctvom vydávania sa za jeho blízkych. Spoliehajú sa tak na to, že keďže si dotyčný bude myslieť, že ide o dôvernú osobu, citlivé údaje prezradí ľahšie.

  „Podvodníci si zvyčajne vyberú profily s veľa virtuálnymi priateľmi. V praxi to funguje tak, že títo vytipovaní používatelia, ktorých máme v priateľoch, nám následne pošlú správu. Tá sa im nezobrazí v odoslaných správach,“ povedal Macko.

  Po kliknutí na odkaz v správe, ktorá sa vydáva za dôveryhodnú štýlom, že je poslaná od blízkej osoby, však útočníci získavajú prístup k údajom človeka, ktorý sem klikol. Problémom je aj to, že odosielateľ vôbec netuší, že takúto správu poslal.

  --- Reklama ---

  „Ľudia viac veria informáciám, ktoré prídu od osôb im blízkym. Okrem spomenutej frázy je v texte aj oslovenie a tiež odkaz, cez ktorý, ak naň kliknete, uvediete svoje osobné údaje. Pýta si to od nás číslo nejakého nášho preukazu. Nie je vylúčená ani žiadosť o prístupové údaje do internetbankingu,“ vysvetli Macko.

  Ženu okradli o stovky eur

  Polícia priblížila, že podvodník vydávajúci sa za kamarátku poškodenej ju mal kontaktovať cez súkromnú správu na sociálnej sieti. Oznámil jej, že údajne vyhrala 900 eur prostredníctvom telefónneho operátora, avšak najprv musí platobnou kartou uhradiť 277,96 eura. Poškodená preto prostredníctvom mobilnej aplikácie poskytla informácie o svojej platobnej karte, následkom čoho o financie prišla a kartu jej zablokovali.

  Polícia v tejto súvislosti apeluje na ľudí, aby za žiadnych okolností neposkytovali žiadne údaje z platobnej karty, ako sú číslo karty, údaj o platnosti karty, CVV alebo prístupové heslá. „Ak vás kontaktuje spoločnosť, fyzická osoba, ktorú nepoznáte, prípadne poznáte, ale nemáte z toho dobrý pocit, máte pochybnosti – pýtajte sa, volajte známym a predovšetkým na číslo 158, keďže môže ísť o podvod,“ dodala.

  Bratislavská polícia upozorňuje verejnosť na novú formu podvodov, s ktorou sa v uplynulých dňoch stretla na území Bratislavského kraja.Zdroj: Shutterstock
  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Uniesol a znásilnil študentku v Bratislave, pred súd sa však nepostaví. Stíhanie únoscu zastavili

  Až 61,6 percenta ľudí si myslí, že k spáchaniu atentátu na premiéra Roberta Fica najviac prispelo správanie opozičných politikov.

  Čo podľa Slovákov prispelo k spáchaniu atentátu na Roberta Fica? Toto sú výsledky prieskumu

  Muž sa viezol v neuzamknutom aute, nabúral do druhého

  Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody.

  Včerajšia nehoda na D1 si vyžiadala život dvoch hasičov vo veku 27 a 43 rokov. Polícia začala vyšetrovanie, kto je vinní...

  Ak sa parlamentné voľby konali najbližší víkend, vyhrala by ich strana Smer-SD, ktorej by dalo hlas 21,8 percenta voličov.

  Voľby by podľa prieskumu vyhral Smer-SD s tesným náskokom pred PS

  Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody.

  Prezidentka vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné