Viac

  Slovákov trápia choroby z povolania. Najohrozenejší sú pracovníci v tomto odvetví

  Vlani zaznamenali celkovo 450 hlásení chorôb z povolania. Najvyšší výskyt evidovali v priemyselnej výrobe. Informoval o tom Odbor preventívneho pracovného lekárstva Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Urobil tak pri príležitosti nedeľňajšieho Svetového dňa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

  --- Reklama ---

  Najčastejšie hláseným bolo vlani ochorenie horných končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia (177 hlásených prípadov). Frekventovanými boli aj prenosné a parazitárne ochorenia (146 hlásených prípadov) a ochorenie horných končatín z vibrácií (65 hlásených prípadov).

  Najviac sa choroby z povolania v minulom roku vyskytovali v odvetviach priemyselná výroba (172 hlásených prípadov), zdravotníctvo a sociálna pomoc (149 hlásených prípadov). „Podľa profesií bol v roku 2023 najvyšší výskyt chorôb z povolania v celkovom počte 130 u operátorov a montérov strojov a zariadení,“ priblížili odborníci.

  Vlani zaznamenali celkovo 450 hlásení chorôb z povolania. Najvyšší výskyt evidovali v priemyselnej výrobe.Zdroj: Profimedia

  Najčastejšie mali chorobu z povolania zamestnanci vo veku 55 až 59 rokov. „Podľa sídla organizácie, kde choroba z povolania vznikla, bol najvyšší počet chorôb z povolania hlásený v Košickom kraji – 160,“ dodal odbor.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné

  Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi. Situácia je podľa Gröhlinga veľmi vážna.

  SaS pripravuje zákon na ochranu médií

  Až 4 milióny dospelých Slovákov užívajú výživové doplnky, tretina denne

  Zdravotný stav premiéra zodpovedá prognózam. V pondelok absolvuje kontroly

  Opitý vodič pri Sabinove zrazil 6 ľudí, z toho tri deti. Mal to vraj urobiť úmyselne

  Politológ o voľbách do europarlamentu: Kampani sa nevenuje vyššia pozornosť aj pre únavu voličov

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  S využitím úspor sporiteľov z druhého piliera na štátne investície väčšina ľudí nesúhlasí