Viac

  Slováci zmenili preferencie pri investovaní, tvrdia odborníci

  Preferencie Slovákov pri investičných rozhodnutiach prechádzajú za posledné roky zmenami. „Aj vysoká inflácia ako externý faktor motivovala k uvedomelejším rozhodnutiam s cieľom zveľadiť majetok,“ hovorí zakladateľ investičnej platformy Finax Juraj Hrbatý.

  --- Reklama ---

  Štatistiky podľa neho ukazujú, že čoraz viac dôverujeme moderným spôsobom investovania, ktoré v sebe kombinujú potrebnú flexibilitu s rozloženým rizikom a ideálne aj daňové výhody. Príkladom sú ETF fondy.

  Vkladné knižky boli kedysi mimoriadne obľúbeným bankovým produktom. Mladá generácia ich teraz často vôbec nepozná. Postupne ich nahradili iné produkty, ako sú rôzne sporiace účty či termínované vklady. Dlhé roky sú na trhu aj podielové fondy.

  Tie majú podľa Hrbatého svoj vrchol zrejme taktiež za sebou, hoci ich nepostihol priamo osud vkladných knižiek. „Vyšší čistý výnos totiž dokážu v mnohých prípadoch priniesť indexové fondy ETF s nulovou daňou z výnosu, keď ich držíte aspoň rok. Aj u Slovákov sú preto fondy ETF obchodované na burze čoraz obľúbenejšie,“ uviedol Hrbatý.

  --- Reklama ---
  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.Zdroj: Shutterstock

  V minulom roku záujem o podielové fondy podľa neho klesol, no fondy ETF rástli. „Minulý rok bol rokom pasívneho investovania. Prvýkrát v histórii vložili ľudia na Slovensku viac peňazí do pasívne riadených fondov ETF ako do aktívne riadených podielových fondov správcovských spoločností,“ skonštatoval Hrbatý.

  Zatiaľ čo časť investorov je otvorená modernému pasívnemu investovaniu, vo všeobecnosti stále platí, že ešte aj dnes príliš veľa ľudí na Slovensku drží priveľkú časť peňazí na bežnom účte. Za uplynulé dva roky vysokej inflácie takto citeľne stratili na hodnote. „Na druhej strane práve aj vysoká inflácia bola a stále zostáva akýmsi motivátorom k tomu, aby si investori detailnejšie zvážili, pre ktorý spôsob investovania sa rozhodnú,“ dodáva Hrbatý.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur