Viac

  Slováci sú rekordéri v zálohovaní, vyzbierali už dve miliardy nápojových obalov

  Plastové fľaše a hliníkové plechovky na nápoje sa na Slovensku zálohujú od roku 2022. Za necelé 2 roky a 2 mesiace Slováci od spustenia systému zálohovania ku dňu 12. 2. 2024 vyzbierali 2 miliardy nápojových obalov, uviedla Monika Farka, marketingový manažér Správcu zálohového systému (ZS).

  --- Reklama ---

  Správca ZS informoval, že systém zálohovania je založený na vracaní použitých obalov do maloobchodných prevádzok, odkiaľ putujú do medzi-skladov a následne do triediaceho centra. V ňom dochádza k materiálovému triedeniu, plastové fľaše sa následne triedia podľa farebnosti.

  „Výsledkom spracovania u SZS v triediacom centre sú farebne a materiálovo roztriedené veľké zlisované balíky pripravené pre recyklátorov. Spolu sa tak k dnešnému dňu vyprodukovalo už neuveriteľných 125-tisíc zlisovaných balíkov plastových fliaš a 39-tisíc balíkov hliníkových plechoviek,“ dodala Monika Farka.

  Slováci sú rekordéri v zálohovaní, vyzbierali už dve miliardy nápojových obalovZdroj: TASR

  Ako ďalej Správca ZS dodal, najväčším benefitom zálohovania pre spoločnosť zostáva okrem šetrenia prírodných zdrojov hlavne úbytok voľne pohodeného odpadu. Už v prvom roku fungovania zálohového systému Správca ZS evidoval informácie z viacerých zdrojov o znižovaní množstva pohodeného odpadu od nápojových obalov v okolí vodných tokov a vo voľnej prírode.

  --- Reklama ---

  Potvrdili to tiež pravidelne vykonávané analýzy voľne pohodeného odpadu, ktoré realizovali organizácie rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Tie skonštatovali, že plastové fľaše a plechovky od nápojov postupne takmer vymizli z našej prírody.

  Monika Farka uviedla, že miera návratnosti plastových obalov a plechoviek od nápojov za rok 2023 dosiahla v Slovenskej republike úroveň 92 percent, a tým pádom už dnes tak napĺňame zákonný ciel pre slovenský zálohový systém, ktorý mal byť dosiahnutý až v roku 2025. „Slovákom sa tak dokonca podarilo presiahnuť cieľ, stanovený Európskou úniou, a to do roku 2029 dosiahnuť viac ako 90 percent návratnosť plastových fliaš a plechoviek,“ povedala na záver Farka.

  Slováci sú rekordéri v zálohovaní, vyzbierali už dve miliardy nápojových obalovZdroj: TASR

  Správca zálohového systému je nezisková organizácia, ktorú vytvorilo konzorcium štyroch subjektov. Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku, Slovenské združenie výrobcov piva a sladu, Slovenská aliancia moderného obchodu a Zväz obchodu SR.

  Tie zastupujú povinné osoby zo zákona o zálohovaní, a to výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, výrobcov piva a zástupcov veľkoobchodu a maloobchodu. Ich členovia spoločne uvádzajú na trh takmer 80 percent všetkých zálohovaných obalov a zastupujú viac ako 3 000 obchodných prevádzok.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur