Viac

  Slováci nedôverujú médiám. Prieskum priniesol najhorší výsledok za 8 rokov

  Celková dôvera obyvateľov Slovenska v spravodajstvo dosahuje 25 percent. Vyplýva to z analýzy britského výskumného centra Reuters pre štúdium žurnalistiky (RISJ), podľa ktorého ide o vôbec najnižšiu hodnotu v SR za posledných osem rokov meraní, informuje v pondelok TASR.

  --- Reklama ---

  Autori štúdie Digital News Report k Slovensku uviedli, že jedným z faktorov, ktoré znižujú dôveru verejnosti v tradičné médiá, je „trend mnohých politických lídrov, predovšetkým vládnych činiteľov, uprednostňovať samozvané alternatívne médiá, kde sa im dostáva nekritickej publicity, alebo sa spoliehajú na svoje profily na sociálnych sieťach“.

  Z médií, ktoré boli do analýzy zahrnuté, Slováci najviac dôverujú verejnoprávnemu rozhlasu a televízii RTVS (56 percent) a súkromnej televíznej stanici TA3 (56 percent).

  Slováci nedôverujú médiám. Prieskum ukázal, že celková dôvera obyvateľov Slovenska v spravodajstvo dosahuje len 25 percent.Zdroj: Shutterstock

  Najmenej raz týždenne sledujú Slováci spomedzi televíznych a rozhlasových staníc a tlače najčastejšie TV JOJ (44 percent), potom TV Markíza (43 percent) a napokon RTVS (41 percent). V online priestore sú to zase portály aktuality.sk (38 percent), topky.sk (27 percent) a sme.sk (20 percent).

  --- Reklama ---

  Britská stanica BBC s odvolaním sa na závery analýzy RISJ napísala, že čoraz viac ľudí sa od spravodajstva odvracia, pretože ho považujú za depresívne alebo nudné.

  Takmer štyria z desiatich (39 percent) respondentov celosvetovo uviedli, že sa niekedy alebo často aktívne vyhýbajú správam. V roku to tvrdilo 29 percent opýtaných. Autori poznamenali, že k tomuto fenoménu môže prispievať vojna na Ukrajine a na Blízkom východe. Vyhýbanie sa spravodajstvu je podľa nich na rekordnej úrovni.

  Sledovanosť tradičných zdrojov spravodajstva, ako je televízia a tlač, za posledné desaťročie prudko klesla, zistila analýza, podľa ktorej mladší ľudia dávajú prednosť získavaniu správ online alebo prostredníctvom sociálnych médií.

  Najpoužívanejšou sociálnou platformou je stále Facebook, hoci záujem oň dlhodobo klesá. Dôležitými zdrojmi informácií pre mnohých ľudí ostávajú YouTube a WhatsApp. Vzostup však zaznamenal TikTok a prvýkrát prekonal sociálnu sieť X (bývalý Twitter). Podľa autorov s tým súvisí aj nárast používania videa ako dôležitého zdroja online správ, predovšetkým medzi mladými ľuďmi.

  Analýza Digital News Report je založená na prieskume YouGov z januára a februára, na ktorom sa zúčastnilo 94.943 dospelých zo 47 krajín.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum