Viac

  Slováci môžu získať štipendiá na pobyty počas akademického roka 2024/2025

  Slovenskí vysokoškoláci, doktorandi a vysokoškolskí učitelia sa môžu uchádzať o štipendiá na mobilitné pobyty v rámci sietí Stredoeurópskeho výmenného programu pre univerzitné štúdiá (CEEPUS) počas akademického roka 2024/2025. Na výber majú 15 krajín. Prihlášky sa podávajú online do 15. júna tohto roka. TASR o tom informoval Ján Chlup zo Slovenskej akademickej informačnej agentúry (SAIA).

  --- Reklama ---

  Vysokoškoláci a doktorandi môžu získať štipendium na semestrálne pobyty či krátkodobé pobyty (jeden až dva mesiace) spojené s vypracovaním bakalárskej, diplomovej alebo dizertačnej práce. Učitelia zasa štipendiá na prednáškové pobyty (minimálne päť pracovných dní, spravidla maximálne mesiac).

  Aktuálne sú do programu CEEPUS zapojené okrem Slovenska aj Česko, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, Chorvátsko, Slovinsko, Srbsko, Moldavsko, Bulharsko, Rumunsko, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Albánsko, Bosna a Hercegovina a Moldavsko. Výška mesačného štipendia je rôzna v jednotlivých krajinách.

  Štipendista programu v Česku dostáva mesačne 14.000 českých korún (vysokoškolák) alebo 15.000 (doktorand). V Rakúsku je mesačné štipendium 1150 eur, v Maďarsku 170.000 forintov a v Poľsku 2000 zlotých (študenti) a 2500 zlotých (doktorandi).

  --- Reklama ---

  Národnou kanceláriou programu CEEPUS na Slovensku je SAIA.

  Priemerná ročná inflácia za rok 2023 vzrástla medziročne o 10,5 %. Jej vývoj v jednotlivých mesiacoch bol turbulentný.Zdroj: Shutterstock
  Shutterstock
  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné

  Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi. Situácia je podľa Gröhlinga veľmi vážna.

  SaS pripravuje zákon na ochranu médií

  Až 4 milióny dospelých Slovákov užívajú výživové doplnky, tretina denne

  Zdravotný stav premiéra zodpovedá prognózam. V pondelok absolvuje kontroly

  Opitý vodič pri Sabinove zrazil 6 ľudí, z toho tri deti. Mal to vraj urobiť úmyselne

  Politológ o voľbách do europarlamentu: Kampani sa nevenuje vyššia pozornosť aj pre únavu voličov

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  S využitím úspor sporiteľov z druhého piliera na štátne investície väčšina ľudí nesúhlasí