Viac

    Slováci majú záujem o ochranu životného prostredia. Vyplýva to z nového prieskumu

    Obyvatelia Slovenska majú silný záujem o ochranu životného prostredia. Uvedomujú si potrebu znižovania škodlivých dopadov skládkovania a hľadania riešení na využívanie obnoviteľných zdrojov energií. Vyplynulo to z prieskumu agentúry Neuropea, a ako sa ukázalo, pre takmer 97 percenta obyvateľov je ochrana životného prostredia dôležitá. Za veľmi dôležitú vníma túto tému 63 percenta respondentov. Za nepodstatnú ju pokladajú tri percentá opýtaných. Podľa agentúry Neuropea, ktorá prieskum robila na vzorke 1 000 respondentov, výsledky poukazujú na environmentálnu zodpovednosť Slovákov a tiež na ich silný záujem o environmentálnu problematiku.

    --- Reklama ---

    Podľa CEO agentúry Neuropea Petra Papaneka sú výsledky prieskumu dobrou správou, a to vzhľadom na aktuálnu celospoločenskú potrebu zavádzať udržateľné modely správania, nové udržateľné environmentálne politiky založené na princípoch cirkulárnej ekonomiky či využití obnoviteľných zdrojov energie.

    „Stále však ostáva veľký priestor na zvyšovanie informovanosti a environmentálnej gramotnosti v populácii. Nedostatok informácií a nepochopenie problematiky je často najväčšou bariérou pri zavádzaní potrebných zmien,“ vysvetlil Papanek.

    Skládky sú problém

    Ako prieskum ďalej ukázal, väčšina opýtaných sa zhodla aj v otázkach škodlivosti skládok pre životné prostredie. Takmer 80 percent obyvateľov Slovenska vníma skládky ako nebezpečné či už s väčším, alebo s výraznejším negatívnym dopadom na životné prostredie.

    --- Reklama ---
    Slováci majú záujem o ochranu životného prostredia
    Shutterstock

    Približne 20 percent opýtaných nevníma skládky ako nebezpečenstvo a predpokladá len ich minimálny dopad na životné prostredie. Necelé dve percentá respondentov dokonca verí, že skládky sú úplne bezpečné a nemajú žiaden negatívny vplyv na životné prostredie. „V súčasnosti Slovensko recykluje okolo päť percent komunálneho odpadu a k plánovanému cieľu 65 percent sa blížime pomaly,“ uviedol analytik portálu Energie-portal.sk Radovan Potočár.

    Prieskum ďalej ukázal, že využívanie odpadu ako obnoviteľného zdroja energie by privítalo 80 percent opýtaných. „Pre 13 percent respondentov je však výroba elektrickej energie a tepla z odpadu stále neznámym pojmom. Pre zvyšných takmer sedem percent ľudí táto alternatíva nie je vítaná,“ informovala agentúra. Potočár vysvetlil, že Slovensko každoročne posiela na skládky milión ton odpadov a súčasne dováža takmer všetky energetické suroviny. „Energetické využitie odpadov je príležitosťou, ako pristúpiť k obom problémom zároveň. Slovensko takto môže riešiť kľúčovú výzvu odpadového hospodárstva, odkloniť odpady zo skládok, a zároveň znížiť závislosť od dovozov plynu a ďalších palív,“ spresnil Potočár.

    Slováci majú záujem o ochranu životného prostredia
    Shutterstock

    Z prieskumu vyplynulo, že viac ako 70 percent opýtaných by bolo za výstavbu zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov v ich okolí. Zvyšných takmer 30 percent respondentov by s výstavbou takéhoto zariadenia skôr alebo vôbec nesúhlasilo. „Tento počet do veľkej miery korešponduje s počtom ľudí, ktorí nesúhlasia s energetickým zhodnocovaním odpadov alebo o tomto procese nemajú dostatok informácií,“ uzavrela agentúra Neuropea.

    Zdroj :
    SITA

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    rady ohľadom kúpania

    Väčšina umelých i prírodných kúpalísk na Slovensku je v prevádzke. Kde sa neodporúča kúpanie?

    Súd v Trnave rozhodol. Juraj Csiffary bude vyšetrovaný vo väzbe za vraždu 31-ročnej Cynthie

    Zdanenie obchodných reťazcov by spôsobilo skokové zdraženie potravín, upozorňuje aliancia moderného obchodu

    2023 bude najteplejším

    Dnes bude na Slovensku jasno až polojasno, s teplotami do 32 stupňov Celzia

    Po tejto pracovnej pozícii je na Slovensku veľký dopyt. Najšikovnejší zarobia mesačne aj 1 700 eur

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Zavádzanie nových selektívnych daní nie je udržateľným spôsobom na riešenie deficitu, hovorí RÚZ

    ŠÚKL sťahuje z trhu jednu šaržu lieku na liečbu hyperkinetickej poruchy

    Manželka s ním odmietla piť, hodil po nej sekeru

    Jeden Slovák vypije ročne priemerne 10,5 litra čistého alkoholu. Z nového prieskumu WHO vyplývajú hrozivé údaje