Viac

  Slováci majú tendenciu veriť hoaxom, napriek tomu si väčšina myslí, že ich dokáže rozpoznať

  Slováci patria podľa viacerých medzinárodných prieskumov medzi národy, ktoré majú najväčšie tendencie uveriť rôznym konšpiráciám a nepravdivým informáciám. Napriek tomu je väčšina Slovákov (69 percent) presvedčená, že dokáže odlíšiť hoax od pravdy. Vyplýva to z reprezentatívneho online prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia.

  --- Reklama ---

  Šírenie nepravdivých informácií pokladá za problém v našej spoločnosti až 79 percent opýtaných. Médiám a politickým predstaviteľom prisúdili podiel zodpovednosti na šírení hoaxov ôsmi z desiatich Slovákov a 85 percent si myslí, že na šírení hoaxov sa podieľajú aj samotní ľudia.

  Slováci patria podľa viacerých medzinárodných prieskumov medzi národy, ktoré majú najväčšie tendencie uveriť nepravdivým informáciám.

  Takmer sedem z desiatich Slovákov sú si úplne alebo skôr istí, že dokážu odlíšiť hoax od pravdy. Istejší sú si predovšetkým muži (75 percent) a ľudia s vysokoškolským vzdelaním (88 percent). Za najväčších šíriteľov nepravdivých informácií považujú Slováci predovšetkým užívateľov sociálnych sietí (91 percent). Najhoršiu povesť zo sociálnych sietí si vyslúžil Facebook, 58 percent respondentov ho označilo za sociálnu sieť, kde sa najviac šíria hoaxy. Ako zdroj dezinformácií ho vnímajú predovšetkým mladší ľudia do 44 rokov.

  To, aby sa na Slovensku zabránilo šíreniu nepravdivých informácií, má podľa opýtaných riešiť štát (44 percent) aj samotní ľudia (44 percent), 40 percent populácie by túto zodpovednosť prenieslo aj na vlastníkov a administrátorov sociálnych sietí. „Povzbudivé je, že značná časť populácie si uvedomuje, že šírenie hoaxov je v našej spoločnosti problém a nie je možné mu predísť bez vlastného pričinenia. Slováci a Slovenky však očakávajú, že v boji so šírením hoaxov bude aktívny aj štát, čo je v kontexte so zrušením dotácií pre podporu mediálnej výchovy a boja proti dezinformáciám zo strany ministerstva kultúry v protiklade s realitou,” doplnila výsledky prieskumu Denisa Lakatošová z NMS.

  --- Reklama ---

  Online prieskum prebiehal od 10. do 14. januára. Zúčastnilo sa na ňom 1 030 respondentov, ktorí tvorili reprezentatívnu vzorku online populácie vo veku od 18 rokov.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy