Viac

  Slováci kupujú veľa liekov, nie každý sa však správne zbavuje nespotrebovaných balení

  Na Slovensku bolo v roku 2023 spotrebovaných vyše 160 miliónov balení liekov, čo v prepočte znamená približne 30 balení na jedného obyvateľa v hodnote vyše 400 eur.

  --- Reklama ---

  Napriek vysokému počtu nie sú všetky lieky reálne spotrebované, čím vzniká značný farmaceutický odpad, vrátane nebezpečného odpadu. Analytička z WOOD & Company Eva Sadovská upozorňuje, že plytvanie liekmi je spôsobené napríklad zmenou liečby, nedodržiavaním predpísanej liečby či preventívnym zásobením domácností voľnopredajnými liekmi.

  „Nepoužité lieky nesmú končiť v odtoku či v komunálnom odpade, čo predstavuje významnú environmentálnu záťaž,“ zdôrazňuje Sadovská. Na Slovensku sa v lekárňach v roku 2022 vyzbieralo 57,7 tony nebezpečného odpadu z liekov. Situácia v zbere nespotrebovaných liekov sa však minulý rok skomplikovala po vypovedaní zmluvy spoločnosťou Modrá planéta, čo spôsobilo, že zvoz neprebehol viac než rok. Od apríla 2024 zvoz zabezpečuje spoločnosť DETOX, ktorá so zberom začala v najkritickejších oblastiach. Generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu Ján Chovanec upozornil, že kapacity na spracovanie nebezpečných odpadov na Slovensku sú dlhodobo nedostatočné.

  Na Slovensku bolo v roku 2023 spotrebovaných vyše 160 miliónov balení liekov, čo v prepočte znamená približne 30 balení na jedného obyvateľa.

  „Pandémia COVID-19 odkryla poddimenzovanosť kapacít, pričom aktuálne môže Slovensko spracovávať len malé množstvo nebezpečného odpadu,“ vysvetľuje Chovanec. Kapacita nemocničných spaľovní je napríklad iba 300 ton ročne, čo nestačí na pokrytie potreby. Podľa analytikov by občania mali nepoužité lieky vrátiť do lekárne v ich vnútornom obale a vyhnúť sa vyhadzovaniu do komunálneho odpadu. Tým môžu prispieť k efektívnemu zberu a správnej likvidácii, ktorá zlepší triedenie odpadu v krajine. Eva Sadovská varuje, že ak nebude vytvorený akčný plán pre nakladanie s nebezpečnými odpadmi, Slovensko bude čeliť neúnosným problémom nielen s farmaceutickým, ale aj s priemyselným odpadom.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum