Viac

    Slováci kupujú veľa liekov, nie každý sa však správne zbavuje nespotrebovaných balení

    Na Slovensku bolo v roku 2023 spotrebovaných vyše 160 miliónov balení liekov, čo v prepočte znamená približne 30 balení na jedného obyvateľa v hodnote vyše 400 eur.

    --- Reklama ---

    Napriek vysokému počtu nie sú všetky lieky reálne spotrebované, čím vzniká značný farmaceutický odpad, vrátane nebezpečného odpadu. Analytička z WOOD & Company Eva Sadovská upozorňuje, že plytvanie liekmi je spôsobené napríklad zmenou liečby, nedodržiavaním predpísanej liečby či preventívnym zásobením domácností voľnopredajnými liekmi.

    „Nepoužité lieky nesmú končiť v odtoku či v komunálnom odpade, čo predstavuje významnú environmentálnu záťaž,“ zdôrazňuje Sadovská. Na Slovensku sa v lekárňach v roku 2022 vyzbieralo 57,7 tony nebezpečného odpadu z liekov. Situácia v zbere nespotrebovaných liekov sa však minulý rok skomplikovala po vypovedaní zmluvy spoločnosťou Modrá planéta, čo spôsobilo, že zvoz neprebehol viac než rok. Od apríla 2024 zvoz zabezpečuje spoločnosť DETOX, ktorá so zberom začala v najkritickejších oblastiach. Generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu Ján Chovanec upozornil, že kapacity na spracovanie nebezpečných odpadov na Slovensku sú dlhodobo nedostatočné.

    Na Slovensku bolo v roku 2023 spotrebovaných vyše 160 miliónov balení liekov, čo v prepočte znamená približne 30 balení na jedného obyvateľa.

    „Pandémia COVID-19 odkryla poddimenzovanosť kapacít, pričom aktuálne môže Slovensko spracovávať len malé množstvo nebezpečného odpadu,“ vysvetľuje Chovanec. Kapacita nemocničných spaľovní je napríklad iba 300 ton ročne, čo nestačí na pokrytie potreby. Podľa analytikov by občania mali nepoužité lieky vrátiť do lekárne v ich vnútornom obale a vyhnúť sa vyhadzovaniu do komunálneho odpadu. Tým môžu prispieť k efektívnemu zberu a správnej likvidácii, ktorá zlepší triedenie odpadu v krajine. Eva Sadovská varuje, že ak nebude vytvorený akčný plán pre nakladanie s nebezpečnými odpadmi, Slovensko bude čeliť neúnosným problémom nielen s farmaceutickým, ale aj s priemyselným odpadom.

    Zdroj :
    SITA

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Finančná správa vyzbierala vyše 90-tisíc eur v pokutách od nepoctivých podnikateľov

    Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

    Na Letisku v Bratislave evakuujú ľudí. Niekto tam nahlásil bombu

    Vybrané diaľničné obchvaty miest budú na Slovensku od štvrtka zadarmo

    Na Kysuciach sa zrazil vlak s osobným autom, vodička utrpela zranenia

    Podľa najnovších údajov Slovenskej asociácie pre elektromobilitu sa ku koncu júna 2023 nachádzalo v krajine 2 158 verejných nabíjacích bodov.

    Na Slovensku pribúdajú nabíjačky pre elektromobily. Už je ich vyše 2000

    Polícia zadržala na hranici cudzinca, ktorý mal falošné doklady

    Doručovacia služba Packeta, súčasť medzinárodného holdingu Packeta Group, zaznamenala v uplynulom roku pozoruhodný rast.

    Packeta pripravuje novinku. Mení sa zásadná vec, zásielku si vyzdvihneš jednoduchšie

    Ľudí s arachnofóbiou táto správa nepoteší. Zoológovia objavili tri nové druhy pavúkov