Viac

  Slováci, ktorí čelia finančným problémom, si najčastejšie odoprú nové oblečenie, cestovanie i zábavu

  Ak slovenské domácnosti potrebujú ušetriť, obmedzia hlavne nákupy oblečenia, vzdajú sa dovoleniek, zábavy a kultúrnych podujatí a tiež sa snažia vyhnúť pôžičkám. Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti Kruk Česká a Slovenská republika. Tieto závery s malými odchýlkami vyšli aj v roku 2022, návyky sa teda nemenia.

  --- Reklama ---

  Nákupy oblečenia si v prípade nečakaných finančných ťažkostí odoprie 66 % respondentov. Lacnejšiu dovolenku si vyberie alebo ju zruší 55 % opýtaných. Výdavky na zábavu obmedzí 54 % ľudí.

  Ďalším krokom v poradí je obmedzenie nákupu potravín len na tie najnutnejšie. Túto možnosť úspor by si zvolilo 46 % domácností. Menšie možnosti úspory nákladov Slováci vidia v znižovaní spotreby energií a vody. Kým ešte na konci roka 2022 by sa na znižovanie spotreby energií a vody zameralo 52 % slovenských domácností, v súčasnosti je to už 41 %.

  Slováci a pôžičky

  V prípade nepriaznivej zmeny finančnej situácie Slováci celkom oprávnene uvažujú predovšetkým o úsporách za nákup tovaru a služieb, ktoré nie sú nutné. „Slovensko naďalej reguluje ceny energií a Slováci už nevidia veľký priestor na úspory nákladov na energie. Ďalej sa tiež veľmi snažia, aby nemuseli obmedziť rozpočet na vzdelávanie a záujmové aktivity svojich detí,“ uvádza generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová.

  --- Reklama ---

  Medziročne sa znížil podiel respondentov, ktorí by sa snažili obmedziť výdavky spojené so zdravím, ako sú vitamíny, lieky, či rehabilitácie, a to z predvlaňajších 28 % na aktuálnych 23 %. Podiel rodičov, ktorí by obmedzili výdavky na vzdelávanie a voľnočasové aktivity svojich detí, sa znížil z 12 % na 10 %. Muži a ženy by takmer rovnako obmedzili výdavky na športovanie a verejnú dopravu namiesto jazdy vlastným autom.

  Priemerná ročná inflácia za rok 2023 vzrástla medziročne o 10,5 %. Jej vývoj v jednotlivých mesiacoch bol turbulentný.Zdroj: Shutterstock

  Viac ako tretina mužov a viac ako štvrtina žien by nepriaznivú finančnú situáciu riešila využitím vlastných úspor. Takmer desatina respondentov by sa tiež pokúsila dohodnúť s veriteľmi na úprave splátok svojich záväzkov. „A čo je veľmi dôležité, len výnimočne sa Slováci obracajú na príbuzných, priateľov alebo niektorú z finančných inštitúcií so žiadosťou o pôžičku,“ konštatuje Palendalová.

  Na riešenie nepriaznivej situácie by nejakú formu pôžičky využilo len 5 % mužov a 3 % žien, pričom vždy by uprednostnili pôžičku od príbuzných alebo priateľov. Na úspory sa môžu spoľahnúť ľudia pracujúci v armáde a bezpečnostných zložkách, zamestnanci v bankovníctve a poisťovníctve a pracovníci vo verejnej správe a sociálnych službách.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy