Viac

    Slováci, ktorí čelia finančným problémom, si najčastejšie odoprú nové oblečenie, cestovanie i zábavu

    Ak slovenské domácnosti potrebujú ušetriť, obmedzia hlavne nákupy oblečenia, vzdajú sa dovoleniek, zábavy a kultúrnych podujatí a tiež sa snažia vyhnúť pôžičkám. Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti Kruk Česká a Slovenská republika. Tieto závery s malými odchýlkami vyšli aj v roku 2022, návyky sa teda nemenia.

    --- Reklama ---

    Nákupy oblečenia si v prípade nečakaných finančných ťažkostí odoprie 66 % respondentov. Lacnejšiu dovolenku si vyberie alebo ju zruší 55 % opýtaných. Výdavky na zábavu obmedzí 54 % ľudí.

    Ďalším krokom v poradí je obmedzenie nákupu potravín len na tie najnutnejšie. Túto možnosť úspor by si zvolilo 46 % domácností. Menšie možnosti úspory nákladov Slováci vidia v znižovaní spotreby energií a vody. Kým ešte na konci roka 2022 by sa na znižovanie spotreby energií a vody zameralo 52 % slovenských domácností, v súčasnosti je to už 41 %.

    Slováci a pôžičky

    V prípade nepriaznivej zmeny finančnej situácie Slováci celkom oprávnene uvažujú predovšetkým o úsporách za nákup tovaru a služieb, ktoré nie sú nutné. „Slovensko naďalej reguluje ceny energií a Slováci už nevidia veľký priestor na úspory nákladov na energie. Ďalej sa tiež veľmi snažia, aby nemuseli obmedziť rozpočet na vzdelávanie a záujmové aktivity svojich detí,“ uvádza generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová.

    --- Reklama ---

    Medziročne sa znížil podiel respondentov, ktorí by sa snažili obmedziť výdavky spojené so zdravím, ako sú vitamíny, lieky, či rehabilitácie, a to z predvlaňajších 28 % na aktuálnych 23 %. Podiel rodičov, ktorí by obmedzili výdavky na vzdelávanie a voľnočasové aktivity svojich detí, sa znížil z 12 % na 10 %. Muži a ženy by takmer rovnako obmedzili výdavky na športovanie a verejnú dopravu namiesto jazdy vlastným autom.

    Priemerná ročná inflácia za rok 2023 vzrástla medziročne o 10,5 %. Jej vývoj v jednotlivých mesiacoch bol turbulentný.Zdroj: Shutterstock

    Viac ako tretina mužov a viac ako štvrtina žien by nepriaznivú finančnú situáciu riešila využitím vlastných úspor. Takmer desatina respondentov by sa tiež pokúsila dohodnúť s veriteľmi na úprave splátok svojich záväzkov. „A čo je veľmi dôležité, len výnimočne sa Slováci obracajú na príbuzných, priateľov alebo niektorú z finančných inštitúcií so žiadosťou o pôžičku,“ konštatuje Palendalová.

    Na riešenie nepriaznivej situácie by nejakú formu pôžičky využilo len 5 % mužov a 3 % žien, pričom vždy by uprednostnili pôžičku od príbuzných alebo priateľov. Na úspory sa môžu spoľahnúť ľudia pracujúci v armáde a bezpečnostných zložkách, zamestnanci v bankovníctve a poisťovníctve a pracovníci vo verejnej správe a sociálnych službách.

    Zdroj :
    SITA

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    rady ohľadom kúpania

    Väčšina umelých i prírodných kúpalísk na Slovensku je v prevádzke. Kde sa neodporúča kúpanie?

    Súd v Trnave rozhodol. Juraj Csiffary bude vyšetrovaný vo väzbe za vraždu 31-ročnej Cynthie

    Zdanenie obchodných reťazcov by spôsobilo skokové zdraženie potravín, upozorňuje aliancia moderného obchodu

    2023 bude najteplejším

    Dnes bude na Slovensku jasno až polojasno, s teplotami do 32 stupňov Celzia

    Po tejto pracovnej pozícii je na Slovensku veľký dopyt. Najšikovnejší zarobia mesačne aj 1 700 eur

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Zavádzanie nových selektívnych daní nie je udržateľným spôsobom na riešenie deficitu, hovorí RÚZ

    ŠÚKL sťahuje z trhu jednu šaržu lieku na liečbu hyperkinetickej poruchy

    Manželka s ním odmietla piť, hodil po nej sekeru

    Jeden Slovák vypije ročne priemerne 10,5 litra čistého alkoholu. Z nového prieskumu WHO vyplývajú hrozivé údaje