Viac

  Slováci by privítali dovoz liekov na predpis domov, ukázal prieskum

  Tri štvrtiny, resp. 75 percent ľudí na Slovensku sa domnieva, že ak by mali možnosť využiť dovoz liekov na predpis domov, zlepšilo by to ich prístup k zdravotnej starostlivosti.

  --- Reklama ---

  Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky pre občianske združenie Medicamentum, ktorý sa uskutočnil vo februári na vzorke 525 respondentov starších ako 18 rokov. Hlavný faktor, ktorý by účastníkov prieskumu presvedčil, aby takúto službu využili, je cena. Ak by bol dovoz zdarma, využívalo by ju 67 percent respondentov.

  Ak by súčasťou takejto služby bolo poradenstvo farmaceuta na telefóne, to by bolo rozhodujúce pre 10 percent ľudí. Deväť percent opýtaných by zase presvedčilo, ak by mali garantovaný pôvod liekov a sedem percent bezpečnosť osobných údajov. Zvyšných osem percent opýtaných uviedlo, že lieky na predpis neužíva.

  Ako hovorí Kristína Chabadová z občianskeho združenia Medicamentum, takýto systém roky funguje v niektorých krajinách Európskej únie. Na Slovensku túto službu zabezpečuje tretí sektor. „Z prieskumu vyplýva, že ide o veľmi žiadanú službu, ktorá napĺňa očakávania ľudí, najmä pokiaľ ide o bezpečnosť liekov a konzultáciu s farmaceutom,“ povedala Chabadová.

  --- Reklama ---

  Prieskum sa tiež zaujímal o životné situácie, v ktorých by opýtaní siahli po takejto službe. Najčastejšou odpoveďou bol zlý zdravotný stav. Vyjadrilo sa tak 41 percent opýtaných. Nasledujú odpovede ako nedostupnosť liekov v lekárni skladom, či nutnosť opakovanej návštevy lekárne. Vyjadrilo sa tak 38 percent respondentov. Riziko nákazy v lekárňach uviedlo sedem percent ľudí.

  Niečo viac ako polovica respondentov navštevuje lekáreň maximálne raz do mesiaca. Ďalších 38 percent tak robí dva až trikrát za mesiac a zvyšných desať percent ešte častejšie.

  Zdroj: Shutterstock
  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur

  Pre ochranu detí v digitálnom priestore vznikne Centrum bezpečného internetu a okrem iného bude pripravený návrh pre úpravu liniek pomoci.

  Vznikne centrum určené na ochranu detí na internete

  Polícia obvinila 42-ročného muža z prečinu útoku na verejného činiteľa. Zavolal na tiesňovú linku a vyhrážal sa policajtovi zabitím.

  Muž sa na tiesňovej linke vyhrážal zabitím policajta: „Keby som mal nožík, zabijem ho na mieste!“

  Bratislavčan podával ľuďom opiáty, vytvoril u nich závislosť

  Rozsiahly požiar zasiahol v stredu chatrče v Stropkove v lokalite Za jarkom. Zhorelo deväť obydlí, v ktorých bývalo 46 obyvateľov.

  V osade v Stropkove horelo deväť chatrčí

  Juraj Slafkovský síce v ostatných troch zápasoch zámorskej NHL nebodoval, stále má šancu dostať sa na hranicu 20 gólov a 50 bodov v sezóne.

  Kapitán Montrealu vidí Slafkovského v budúcnosti ako jedného z najlepších krídelníkov v NHL

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň. Informoval o tom Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň

  Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je novozvolený prezident a predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. Dôveruje mu 49 percent opýtaných.

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je Pelllegrini