Viac

    Cigarety či nikotínové vrecúška skúšala asi tretina mladistvých

    Skúsenosti s cigaretami má viac ako štvrtina neplnoletých, s e-cigaretou a s nikotínovými vrecúškami takmer desatina a celkovo má skúsenosť aspoň s jedným z týchto produktov približne tretina mladistvých.

    --- Reklama ---

    Deti sa najčastejšie k týmto výrobkom dostanú predovšetkým cez priateľov alebo im ich niekto ponúkne. Ukázal to prieskum agentúry Focus pre ministerstvo školstva. Dáta sa zbierali na viac ako 1800 mladistvých na jeseň minulého roka.

    „Tretí najčastejší dôvod, ako sa deti a tínedžeri dostavajú k cigaretám a tabakovým výrobkom určeným na fajčenie, je, že si ich vedia priamo kúpiť v obchode, trafike, na čerpačkách a v iných obchodoch. Opýtaní neplnoletí mladí ľudia dokonca uviedli, že vo viac ako v polovici prípadov im bez problémov predali klasické cigarety, e-cigarety, zahrievaný tabak i nikotínové vrecúška, ak si daný výrobok chceli kúpiť,“ ozrejmil sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus.

    Skúsenosti s cigaretami má viac ako štvrtina neplnoletých, s e-cigaretou a s nikotínovými vrecúškami takmer desatinaZdroj: Shutterstock

    Výsledky prieskumu tiež ukázali, že pätina opýtaných detí a mladých ľudí, ktorí majú skúsenosť s fajčením cigariet, ich vyskúšali už na prvom stupni základnej školy. Takmer štvrtina skúšala fajčiť na druhom stupni a sedem percent na strednej škole, keď boli ešte neplnoletí.

    --- Reklama ---

    Negatívne dopady na zdravie

    Fajčenie od skorého veku sa podpisuje pod väčšiu únavu detí, pokles ich výkonu a častejšie bolesti hlavy. Neplnoletým fajčiarom sa tiež rýchlejšie kazia zuby a z estetického hľadiska v jeho dôsledku viac trpia zápachom z ústnej dutiny a je tiež jedným z faktorov nezdravej pleti a predčasnej tvorby vrások, priblížila Zuzana Kamendy z Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave.

    „Mladý človek navyše často fajčí pod vplyvom rovesníkov. V partii sa môžu vyskytovať aj iné drogy, napríklad alkohol, marihuana alebo iný spôsob konzumácie nikotínu. Napríklad čoraz populárnejšie nikotínové vrecúška majú omnoho vyšší obsah nikotínu ako klasické cigarety. Bežná cigareta obsahuje asi osem miligramov (mg) nikotínu, beztabakové vrecúško obsahuje 20 mg, tabakové neraz aj viac. Z toho vyplýva, že má silný stimulačný a psychoaktívny účinok a vyšší adiktívny potenciál v porovnaní s klasickou cigaretou,“ upozornila Kamendy.

    Celoživotné následky

    Podľa jej slov až 90 percent tvrdých dospelých fajčiarov začalo fajčiť už v tínedžerskom veku. „Na Slovensku patria medzi štyri najčastejšie príčiny smrti kardiovaskulárne ochorenia, onkologické ochorenia, chronické respiračné ochorenia a metabolické ochorenia. Ročne na ne zomrie viac ako 50.000 ľudí. Fajčenie zapríčiňuje alebo priamo ovplyvňuje všetky z nich. V mladom veku má však ešte závažnejší dosah na zdravie, pretože telo a psychika sú ešte vo vývoji,“ vysvetlila Kamendy.

    Častým dôvodom, prečo študenti fajčia, je podľa stredoškolského pedagóga Petra Guldana aj stres. Je aj spolutvorcom preventívneho projektu H3KNISA. V rámci neho prinášajú do škôl workshopy v malých skupinkách študentov s lektormi a spíkrami, ktorí sa snažia motivovať, povzbudiť, ale aj naučiť študentov, ako prekonávať strachy, stresy alebo aj úzkosti. „Čo im opäť umožní vnímať nepríjemnejšie situácie optimistickejšie a nezaháňať stres a obavy fajčením,“ dodal.

    Zdroj :
    TASR

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    rady ohľadom kúpania

    Väčšina umelých i prírodných kúpalísk na Slovensku je v prevádzke. Kde sa neodporúča kúpanie?

    Súd v Trnave rozhodol. Juraj Csiffary bude vyšetrovaný vo väzbe za vraždu 31-ročnej Cynthie

    Zdanenie obchodných reťazcov by spôsobilo skokové zdraženie potravín, upozorňuje aliancia moderného obchodu

    2023 bude najteplejším

    Dnes bude na Slovensku jasno až polojasno, s teplotami do 32 stupňov Celzia

    Po tejto pracovnej pozícii je na Slovensku veľký dopyt. Najšikovnejší zarobia mesačne aj 1 700 eur

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Zavádzanie nových selektívnych daní nie je udržateľným spôsobom na riešenie deficitu, hovorí RÚZ

    ŠÚKL sťahuje z trhu jednu šaržu lieku na liečbu hyperkinetickej poruchy

    Manželka s ním odmietla piť, hodil po nej sekeru

    Jeden Slovák vypije ročne priemerne 10,5 litra čistého alkoholu. Z nového prieskumu WHO vyplývajú hrozivé údaje