Keď mladá ukrajinská tenistka Jelizaveta Kotľarovová prehrala súboj 1. kola dievčenskej dvojhry na Australian Open v Melbourne 2:6, 4:6, automaticky zamierila k sieti, aby si tam podala ruku so svojou premožiteľkou.
Vôbec jej v tej chvíli neprišlo na um, že súperkou bola Ruska Vlada Minčevová a podľa všeobecne dodržiavanej dohody počas aktuálneho vojenského konfliktu ukrajinskí tenisti ruským súperom nepodávajú ruky.
Počin 16-ročnej Ukrajinky vyvolal búrku nevôle medzi fanúšikmi aj zástupcami Ukrajinskej tenisovej federácie. Otec Kotľarovovej sa verejne ospravedlnil s vysvetlením, že jeho dcéra je ešte mladá a neskúsená a svoju chybu ľutuje. Napohľad obyčajné športové gesto sa v priebehu niekoľkých hodín zmenilo na medzinárodný škandál.
„Ukrajinská tenisová federácia (FTU) podporuje spoločný postoj našich tenistov nepodávať si ruky s predstaviteľmi agresorskej krajiny. Väčšina našich hráčov si to uvedomuje a toto rozhodnutie podporujú. Chyby sa však stávajú a jedna sa stala aj našej mladej tenistke,“ píše sa vo vyhlásení FTU, ktoré cituje web iDnes.cz.
Otec ospravedlnil jej správanie
Otec Kotľarov tvrdí, že jeho dcéra brala podanie rúk ako čosi automatické, čo má zaužívané a nezamýšľala sa nad tým, že na druhej strane siete je ruská súperka.
„Má iba šestnásť a nemá skúsenosti z takých významných súťaží. Mimoriadna atmosféra tohto turnaja na ňu doľahla a vytvorila tlak. Bolo pre ňu náročné vyrovnať sa s tým a nebyť nervózna. Jej konanie bola mladícka nerozvážnosť, nič iné za tým netreba hľadať. Lisa je správna ukrajinská vlastenka, vždy ňou bola aj bude,“ uviedol Kotľarov.
Ukrajinský minister športu Matvij Bidnyj napriek otcovmu vysvetleniu uviedol, že dôvody a okolnosti tohto konania sa stanú predmetom vyšetrovania a následne rezort poskytne konečné stanovisko. Do úvahy dokonca prichádza aj možnosť, že mladá Ruska svoju ukrajinskú súperku k podaniu ruky vyprovokovala.
Ruskí a bieloruskí tenisti majú na rozdiel od iných športov počas vojenského konfliktu na Ukrajine možnosť štartovať na najväčších svetových podujatiach, ale pod neutrálnou vlajkou. Všeobecne však platí, že si ruky nepodávajú.