Viac

  Šéfovia diplomacií EÚ vrátane Slovenska sa stretnú v Kyjeve

  Šéfovia diplomacií EÚ absolvujú v pondelok v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev stretnutie, aby preukázali Ukrajine podporu. Oznámil to šéf Európskej diplomacie Josep Borrell s tým, že pôjde o prvé stretnutie všetkých ministrov mimo územia EÚ. TASR informuje podľa správy agentúry DPA.

  --- Reklama ---

  „Zvolávam na dnes stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ v Kyjeve. Prvýkrát sa všetkých 27 členských krajín stretne mimo EÚ,“ uviedol Borrell na sociálnej sieti X.

  Šéfovia diplomacií EÚZdroj: Shutterstock

  Na neformálnom stretnutí šéfov diplomacií EÚ v Kyjeve bude aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský, oznámila slovenská diplomacia. Dodala, že hlavnou témou rokovaní bude pokračujúca vojenská agresia Ruska proti Ukrajine. Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba v pondelok privítal uskutočnenie tohto stretnutia v Kyjeve, informuje agentúra AFP.

  „Je to historická udalosť, pretože Rada (EÚ) pre zahraničné veci sa prvýkrát zíde mimo svojich súčasných hraníc, avšak v rámci budúcich hraníc Európskej únie,“ uviedol Kuleba na spoločnej tlačovej konferencií s Borrellom.

  --- Reklama ---

  Stretnutie ministrov nebolo podľa DPA dopredu ohlásené z bezpečnostných dôvodov. Borrell pricestoval na Ukrajinu v sobotu a v nedeľu sa stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským i ministrom obrany Rustemom Umerovom.

  DPA si všíma, že väčšina krajín EÚ vyslala na stretnutie v Kyjeve ministrov zahraničných vecí, no Poľsko reprezentuje námestník ministra. Vzťahy Varšavy a Kyjeva boli doteraz veľmi blízke, no v súčasnosti sú napäté po poľskom zákaze dovozu ukrajinského obilia. Maďarsko zase vyslalo len jedného vysokopostaveného diplomata.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Celkovo 994 antisemitských incidentov zaznamenali v Nemecku v prvom mesiaci vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

  Nemecko zažilo od 7. októbra takmer 1000 antisemitských incidentov

  Americká, európska a ukrajinská polícia zadržali lídra hackerskej skupiny operujúcej z Ukrajiny. Gang pracoval s ransomvérom.

  Policajti z viacerých krajín na Ukrajine zadržali lídra hackerskej skupiny

  Nepriaznivé zimné počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať obetí na životoch a 23 zranených.

  Nepriaznivé počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať mŕtvych

  Súd v Pekingu v pondelok otvoril nové pojednávanie v prípade odškodného pre rodiny pasažierov zmiznutého letu MH370.

  Príbuzní pasažierov zmiznutého letu Malaysia Airlines žiadajú nové vyšetrovanie

  Straty ruskej armády na Ukrajine sú obrovské

  Rusko na Ukrajine za posledných 6 týždňov stratilo najviac vojakov od začiatku invázie

  V Českej republike sa v pondelok koná veľký štrajk proti vládnemu konsolidačnému balíčku.

  V Česku prebieha rozsiahly štrajk učiteľov

  Ruská armáda oznámila, že postúpila severozápadne a juhovýchodne od mesta Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

  Rusi obsadili časť priemyselnej zóny v meste Avdijivka

  Izrael zabil na Západnom brehu Jordánu najmenej osem ľudí, tvrdia Palestínčania