Viac

  Výsledky sčítania kamzíkov sú uspokojivé, tisícku neprekročili

  Jesenné sčítanie kamzíkov vo Vysokých Tatrách ukázalo, že populácia týchto endemitov je aj naďalej uspokojivá. Skonštatovala to zoologička Správy Tatranského národného parku Erika Feriancová. Na slovenskej strane Tatier počas spočítavania ešte 7. novembra narátali ochranári spolu s dobrovoľníkmi 659 kamzíkov, na poľskej 267.

  --- Reklama ---

  Do tatranských dolín vyrazila v úvode novembra stovka sčítajúcich, väčšinu z nich tvorili pracovníci Správy TANAPu, pridali sa však aj zamestnanci Horskej záchrannej služby, Lesov mesta Kežmarok, Lesov mesta Spišská Belá, ako i členovia dobrovoľnej stráže prírody a Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. Pomáhali tiež zástupcovia neštátnych vlastníkov lesa a ďalší dobrovoľníci. Príroda podľa Feriancovej dopriala počas sčítavania dobré podmienky.

  sčítanie kamzíkovZdroj: TASR

  „Zrána síce v nižších polohách pršalo, ale dážď následne ustal a pretrhali sa aj hmly. Kamzíky boli na snehu dobre viditeľné, zdržiavali sa prevažne na miestach, kde bolo snehu menej, pretože tam si dokázali jednoduchšie vyhrabať potravu,“ opísala. V sčítacej aplikácii do konca dňa pribudlo spolu 926 kamzíkov. „Môžeme jednoznačne aj tento rok konštatovať, že populácia kamzíka je uspokojivá. Samozrejme, boli by sme radšej, keby sme narátané počty mali minimálne nad hranicou tisíc jedincov, ale napriek tomu neevidujeme radikálny pokles kamzíkov,“ zhodnotila zoologička.

  Vlani na jeseň napočítali v celých Tatrách spolu 1 222 jedincov. Správa TANAPu ráta kamzíky dvakrát ročne, vždy na jar a na jeseň. Jarné sčítanie kamzíkov sa zameriava na prírastky mláďat, jesenné zasa mapuje stav populácie kamzíka vrchovského tatranského pred zimou.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Žraloky kanadské, nenápadní obyvatelia vôd pri pobreží Brazílie, sa stali nedobrovoľnými konzumentmi kokaínu.

  Testy ukázali, že žraloky pri pobreží Brazílie mali v telách veľké množstvo kokaínu

  Šéf envirorezortu Tomáš Taraba reagoval podaním trestného oznámenia na generálnej prokuratúre za údajné zneuctenie štátnych symbolov.

  Taraba podal trestné oznámenie v súvislosti s Dúhovým prideom. Údajne došlo k hanobeniu štátneho znaku

  Povolenie na prevádzku má 172 umelých kúpalísk a 536 bazénov. V prevádzke je aj 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou.

  Slovenskí hygienici vydali varovanie. Tieto prírodné kúpaliská nie sú vhodné na kúpanie

  Polícia hľadá svedkov udalosti v Parchovanoch, pri ktorej zomrel muž

  Slovensko podľa NBS starne a naša ekonomika s ním. Výkonnosť zdravotníctva kríva

  Svet zasiahol obrovský výpadok. Pocítilo to aj letisko v Košiciach

  Prvé dve stíhačky F-16 priletia na Slovensko v pondelok

  Poslanca za SNS fyzicky napadli. Polícia začala trestné stíhanie