Viac

  S Navaľným sa prišli rozlúčiť aj veľvyslanci štátov EÚ a USA. Kremeľ nemá odkaz pre pozostalých

  Rakvu s telom zosnulého ruského opozičného vodcu Alexeja Navaľného priviezli do moskovského chrámu za potlesku ľudí, ktorí sa v okolí začali schádzať od skorého rána.

  --- Reklama ---

  Ako informovala britská stanica BBC, potlesk a skandovanie „Navaľnyj!“ alebo „Alexej!“ sprevádzali aj vnášanie rakvy do chrámu, ktorý je zasvätený ikone Bohorodičky Zmierni môj žiaľ, kde sa konajú pohrebné obrady.

  Pred chrám v moskovskej štvrti Marjino prišli aj veľvyslanci viacerých štátov Európskej únie a ambasádorka USA Lynne Tracyová. Podľa britskej stanice BBC je prítomná aj Jekaterina Duncovová a Boris Nadeždin, ktorí sa nedávno neúspešne pokúsili zaregistrovať sa ako kandidáti volieb ruského prezidenta.

  Nadeždin v rozhovore pre stanicu Rádio Sloboda (RFE/RL) priznal, že „dnešok na jednej strane tragický deň: lúčime sa s vynikajúcou osobnosťou, ktorá sa stala symbolom doby. Na druhej strane je tu nádej, že nakoniec bude všetko dobré. A Rusko bude mierumilovné a slobodné, ako o tom Alexej sníval“.

  --- Reklama ---

  So zosnulým sa prišiel rozlúčiť aj opozičný politik Jevgenij Rojzman, ktorý svojho času pôsobil ako primátor mesta Jekaterinburg – vtedy jediný opozičný primátor v celom Rusku. Grigorij Javlinskij, v ktorého strane Jabloko Navaľnyj začal svoju politickú kariéru, dal v piatok prednosť rozlúčke s bývalým predsedom vlády Sovietskeho zväzu Nikolajom Ryžkovom konanej v centre Moskvy.    

  Zdroj: TASR/AP

  Pred pohrebnými obradmi sa pred chrámom zhromaždili tisíce ľudí – ich zástup mal dĺžku najmenej dva kilometre, uviedla BBC. Navaľného blízky spolupracovník Ivan Ždanov informoval, že polícia postupne začala časť týchto ľudí púšťať do areálu chrámu, nie do chrámu samotného.

  Po obradoch Navaľného pochovajú na Borisovskom cintoríne. Jeho hrob sa nachádza tesne pri vchode. V rôznych mestách Ruska ľudia v piatok prinášajú kvety, sviečky a fotografie Alexeja Navaľného k pamätníkom obetiam politických represií. V Tomsku, Abakane a Čite pri pamätníkoch hliadkujú  bezpečnostné zložky. Vo Vladivostoku pracovníci z oddelenia verejnoprospešných prác kvety okamžite odstraňujú.

  Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že Kremeľ nemá čo povedať príbuzným opozičného politika Alexaja Navaľného v deň jeho pohrebu.

  Podľa britskej stanice BBC monitorovanej agentúrou TASR Peskov súčasne varoval, že akékoľvek nepovolené konanie počas pohrebu Alexeja Navaľného v Moskve bude považované za porušenie zákona. Na otázku, či Kremeľ môže zhodnotiť Navaľného ako politickú osobnosť, Peskov odpovedal lakonicky: „Nie, nemôže.“

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Farmári v Európe protestujú. Kam smeruje európske poľnohospodárstvo?

  OSN: Útokom Iránu na Izrael sa bude zaoberať Bezpečnostná rada

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Politico: Vzniká dohoda na využitie výnosov ruských zmrazených aktív na zbrane

  Biden sa chce zasadiť za právo žien na vykonanie interrupcie

  NHL: Nemec sa pobil s Domim. Matthews dal už svoj 68. gól v sezóne

  F1: Vo veku 86 rokov zomrel Ted Toleman, prvý šéf legendárneho Sennu

  Ukrajinský parlament prijal kontroverzný zákon o nábore nových brancov