Viac

  S členstvom ČR v NATO súhlasí 70 percent obyvateľov Česka

  Severoatlantickej aliancii dôveruje viac než polovica Čechov a s členstvom ČR v NATO ich súhlasí 70 percent. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu analytického ústavu STEM, informuje spravodajkyňa TASR.

  --- Reklama ---

  „Za čas, čo je Česko členom Severoatlantickej aliancie, sa dôvera Čechov v NATO nikdy nedostala pod 50 percent. Aktuálne má dôveru v NATO 53 percent českých občanov, čo je pre porovnanie významne viac než napríklad pri dôvere v EÚ,“ uviedol STEM. Európskej únii podľa dát ústavu dôveruje len 37 percent Čechov.

  Od vstupu ČR do Aliancie je v krajine viditeľná trvalá väčšinová podpora jej členstva v NATO. V roku 2001 presiahla hranicu 70 percent a v nasledujúcich rokoch sa okolo tejto hodnoty stabilne držala. V roku 2009 v ČR posilnili proeurópske postoje a nepriamo aj vzťah k NATO, preto sa podpora členstva v Aliancii zvýšila. STEM to vysvetľuje vplyvom prvého českého predsedníctva v Rade EÚ.

  Severoatlantickej aliancii dôveruje viac než polovica Čechov a s členstvom ČR v NATO ich súhlasí 70 percent. Zdroj: Shutterstock

  Česi najviac (78 percent) podporovali členstvo ich krajiny v NATO po invázii Ruska na Ukrajinu vo februári 2022. Aktuálne členstvo podporuje 70 percent respondentov, čo je na úrovni postojov pred začiatkom konfliktu na Ukrajine.

  --- Reklama ---

  V súvislosti s postojmi českej verejnosti k NATO STEM sleduje aj to, či ľudia dôverujú nielen NATO ako inštitúcii, ale aj či veria v jeho schopnosť zaistiť vonkajšiu bezpečnosť Česka. „V súčasnej dobe NATO v tomto ohľade dôveruje 61 percent občanov,“ dodali výskumníci. Výskum neziskového ústavu STEM sa uskutočnil od 18. do 27. januára 2024 a zapojilo sa doň 1057 respondentov starších než 18 rokov.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Polícia v Paríži zadržala podozrivého muža z iránskeho konzulátu

  F1: Stroll ovládol jediný tréning na VC Číny. Druhý skončil Piastri, tretí Verstappen

  Izrael v noci zaútočil na Irán. Ide o odvetu za jeho víkendový útok

  Európa chce od Číny dve veci. Nie je však isté či ich dostane

  NHL: Tampa Bay sa pred play off naladila víťazstvom nad Torontom

  Amsterdam zaviedol nové opatrenia proti masovému turizmu

  Bezpečnostné orgány v Rumunsku oznámili, že do krajiny vstúpili ruskí špióni, ktorí boli infiltrovaní medzi ukrajinskými utečencami.

  Rumuni medzi ukrajinskými utečencami zachytili ruských špiónov

  Český Senát umožnil, aby boli prijaté nové pravidlá pre partnerstvá párov rovnakého pohlavia. Môžu byť prijaté už vo štvrtok.

  Český senát umožnil prijatie nových pravidiel pre zväzky párov rovnakého pohlavia