Viac

  Rezort obrany plánuje za financie z fondu USA obstarať 5000 pušiek M4A1

  Ministerstvo obrany (MO) SR plánuje za financie z fondu USA obstarať 5000 pušiek M4A1. Spolu s príslušenstvom bude mať nákup hodnotu 17,37 milióna dolárov (približne 16,23 milióna eur). Vyplýva to z informatívneho materiálu, ktorý rezort predložil na vládu. Na rokovanie kabinetu zatiaľ nebol zaradený.

  --- Reklama ---

  „Finančné prostriedky na obstaranie útočných pušiek M4A1 budú plne hradené z fondov FMF (Foreign Military Financing – zahraničné vojenské financovanie), pričom odvod 20 percent DPH z ceny bude uhradený v čase jednotlivých dodávok z prostriedkov Ministerstva obrany SR,“ skonštatoval rezort.

  Rezort obrany plánuje za financie z fondu USA obstarať 5000 pušiek M4A1Zdroj: Shutterstock

  Ozbrojené sily SR by mohli dostať pušky kalibru 5,56 milimetra vrátane technickej pomoci, súprav na údržbu, náhradných dielov a dokumentácie. 5000 pušiek M4A1 by malo doraziť v priebehu roku 2025. Výhodou nových pušiek podľa rezortu je kompatibilita s už obstaranými, ako aj puškami a muníciou používanou vo viacerých štátoch Aliancie.

  „MO SR vyjadruje potrebu obstarania takéhoto typu zbraní už dlhodobo a vyčlenené finančné prostriedky dávajú vysoký predpoklad toho, aby bola začatá modernizácia a výmena zastaraných útočných pušiek a prechod OS SR na nový typ primárnej zbrane profesionálneho vojaka,“ vysvetlil rezort. Pušky vyrába firma Colt’s Manufacturing Company, LCC.

  --- Reklama ---

  V súčasnosti má armáda vo výzbroji morálne a technicky zastarané útočné pušky. Tie nevyhovujú podmienkam vedenia bojovej činnosti v modernej dobe. K dispozícii sú aj modernejšie pušky, ktoré síce vyhovujú po technickej aj funkčnej stránke, avšak neboli obstarané v dostatočných počtoch. Cieľovou ambíciou MO SR je zabezpečiť pre OS SR 24.777 útočných pušiek kalibru 5,56 milimetra s príslušenstvom.

  Grant USA vo výške 200 miliónov dolárov na modernizáciu a profesionalizáciu OS SR už rezort využil aj na 160 ľahkých taktických viacúčelových vozidiel (JLTV) 4×4 od spoločnosti Oshkosh.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Nepriaznivé počasie na festivale Pohoda viedlo k nečakanému ukončeniu podujatia a spusteniu policajného vyšetrovania.

  Polícia žiada verejnosť o videá búrky na festivale Pohoda

  V prípade mŕtvej ženy vo Veľkom Mederi bolo vznesené obvinenie

  Bukovec

  Vo vodnej nádrži Bukovec našli telo muža, ktorého hľadali od pondelka

  Nová dohoda s francúzskou firmou zabezpečí dodávky jadrového paliva pre zariadenia v Bohuniciach a Mochovciach.

  Slovensko čoskoro nahradí ruské jadrové palivo francúzskym

  Šéf envirorezortu Tomáš Taraba reagoval podaním trestného oznámenia na generálnej prokuratúre za údajné zneuctenie štátnych symbolov.

  Taraba podal trestné oznámenie v súvislosti s Dúhovým prideom. Údajne došlo k hanobeniu štátneho znaku

  Povolenie na prevádzku má 172 umelých kúpalísk a 536 bazénov. V prevádzke je aj 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou.

  Slovenskí hygienici vydali varovanie. Tieto prírodné kúpaliská nie sú vhodné na kúpanie

  Polícia hľadá svedkov udalosti v Parchovanoch, pri ktorej zomrel muž

  Slovensko podľa NBS starne a naša ekonomika s ním. Výkonnosť zdravotníctva kríva