Viac

  Rezort obrany plánuje za financie z fondu USA obstarať 5000 pušiek M4A1

  Ministerstvo obrany (MO) SR plánuje za financie z fondu USA obstarať 5000 pušiek M4A1. Spolu s príslušenstvom bude mať nákup hodnotu 17,37 milióna dolárov (približne 16,23 milióna eur). Vyplýva to z informatívneho materiálu, ktorý rezort predložil na vládu. Na rokovanie kabinetu zatiaľ nebol zaradený.

  --- Reklama ---

  „Finančné prostriedky na obstaranie útočných pušiek M4A1 budú plne hradené z fondov FMF (Foreign Military Financing – zahraničné vojenské financovanie), pričom odvod 20 percent DPH z ceny bude uhradený v čase jednotlivých dodávok z prostriedkov Ministerstva obrany SR,“ skonštatoval rezort.

  Rezort obrany plánuje za financie z fondu USA obstarať 5000 pušiek M4A1Zdroj: Shutterstock

  Ozbrojené sily SR by mohli dostať pušky kalibru 5,56 milimetra vrátane technickej pomoci, súprav na údržbu, náhradných dielov a dokumentácie. 5000 pušiek M4A1 by malo doraziť v priebehu roku 2025. Výhodou nových pušiek podľa rezortu je kompatibilita s už obstaranými, ako aj puškami a muníciou používanou vo viacerých štátoch Aliancie.

  „MO SR vyjadruje potrebu obstarania takéhoto typu zbraní už dlhodobo a vyčlenené finančné prostriedky dávajú vysoký predpoklad toho, aby bola začatá modernizácia a výmena zastaraných útočných pušiek a prechod OS SR na nový typ primárnej zbrane profesionálneho vojaka,“ vysvetlil rezort. Pušky vyrába firma Colt’s Manufacturing Company, LCC.

  --- Reklama ---

  V súčasnosti má armáda vo výzbroji morálne a technicky zastarané útočné pušky. Tie nevyhovujú podmienkam vedenia bojovej činnosti v modernej dobe. K dispozícii sú aj modernejšie pušky, ktoré síce vyhovujú po technickej aj funkčnej stránke, avšak neboli obstarané v dostatočných počtoch. Cieľovou ambíciou MO SR je zabezpečiť pre OS SR 24.777 útočných pušiek kalibru 5,56 milimetra s príslušenstvom.

  Grant USA vo výške 200 miliónov dolárov na modernizáciu a profesionalizáciu OS SR už rezort využil aj na 160 ľahkých taktických viacúčelových vozidiel (JLTV) 4×4 od spoločnosti Oshkosh.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  HOAX: Nie je pravda, že mamografia viac škodí, ako pomáha

  Koľko plánujú minúť Slováci na vianočné darčeky? Tieto veci darujeme najčastejšie

  Koľko plánujú minúť Slováci na vianočné darčeky? Tieto veci darujeme najčastejšie

  Najskôr ho zbili, potom bodli nožom. Oslava na východe Slovenska takmer skončila tragicky

  V úseku Palárikovo - Tvrdošovce sa v utorok o 9.35 h vykoľajil vlak.

  V úseku Palárikovo – Tvrdošovce sa vykoľajil vlak, je prerušená doprava

  Majitelia psov spisujú petíciu v súvislosti s Návštevným poriadkom TANAPu

  Mimoriadny jednorazový príspevok vo výške 300 eur začne Sociálna poisťovňa vyplácať už od piatka 1. decembra.

  Sociálna poisťovňa začína od piatka vyplácať dodatočný príspevok, niektorým penzistom príde v osobitnom režime

  Šofér pod značným vplyvom alkoholu nezvládol jazdu za volantom osobného auta BMW a vrazil do pouličnej lampy a zábradlia.

  Opitý vodič vrazil do pouličnej lampy a zábradlia, nafúkal takmer štyri promile

  Štát musí zaplatiť rómskemu dievčaťu z okresu Sabinov 3 000 eur. Prečo?