Viac

  Reprezentácie Ruska a Bieloruska nebudú súťažiť na podujatiach IIHF ani v budúcej sezóne

  Hokejové reprezentácie Ruska a Bieloruska si nezahrajú na majstrovstvách sveta v hokeji ani na budúci rok vo švédskom Štokholme a dánskom Herningu. Na svojom pravidelnom zasadnutí o tom rozhodla Medzinárodná hokejová federácia (IIHF). Bielorusko zároveň prišlo o možnosť zúčastniť sa na augustovej kvalifikácii o ZOH 2026 v Miláne a Cortine d’Ampezzo.

  --- Reklama ---

  „Na základe dôkladnej analýzy sa Rada IIHF rozhodla, že opätovné začlenenie ruských a bieloruských tímov do súťaží IIHF zatiaľ nie je možné z bezpečnostného hľadiska. Rusko a Bielorusko sa preto nezúčastnia na podujatiach IIHF v sezóne 2024/2025,“ uvádza sa vo vyhlásení IIHF na jej oficiálnom webe.

  Rusko a Bielorusko boli zo súťaží organizovaných IIHF vylúčení po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine. Obe krajiny prišli o účasť na ostatných dvoch hokejových svetových šampionátoch a nezúčastnia sa ani na tohtoročnom v českých mestách Praha a Ostrava.

  Hokejisti Ruska a Bieloruska si nezahrajú na majstrovstvách sveta ani na budúci rok vo švédskom Štokholme a dánskom Herningu.

  Rozhodnutie Rady IIHF má výrazný vplyv aj na slovenskú hokejovú reprezentáciu. Keďže sa kvalifikačný turnaj o účasť na ZOH 2026 uskutoční v Bratislave koná v auguste tohto roka a bieloruský tím bude aj v nasledujúcej sezóne vylúčený z účinkovania na medzinárodnej scéne, nebude môcť zabojovať o štart na ZOH 2026.

  --- Reklama ---

  Najprv mali Slováci hostiť aj Bielorusov, po ich „vylúčení“ to vyzeralo na výbery Rakúska, Kazachstanu a Ukrajiny. IIHF však napokon pristúpila aj k zmenám zloženia skupín a v Bratislave sa v lete 2024 predstavia Kazachovia, Rakúšania a Maďari. Výber Maďarska si postup do záverečnej časti olympijskej kvalifikácie vybojovali ako najlepší tím z 2. miest vo februárovom 3. kvalifikačnom kole. Ukrajincov federácia presunula na turnaj do Lotyšska, kde budú hrať aj s Francúzmi a Slovincami. V Dánsku napokon okrem domáceho tímu zabojujú o postup Nóri, Briti a Japonci.

  Rusi stále živia šancu na to, že si o dva roky pod piatimi kruhmi v Taliansku zahrajú. V rebríčku IIHF im stále patrí 3. pozícia, čo znamená, že by boli priebežne nasadení priamo do hlavného turnaja. IIHF však musí ich medzinárodný hokejový „reštart“ odobriť zrušením zákazu účasti.

  „Situáciu budeme naďalej monitorovať, pričom najneskôr v máji 2025 na zasadnutí Rady IIHF pred výročným kongresom IIHF určíme, či je bezpečné opätovné zaradenie Ruska a Bieloruska do súťažnej sezóny 2025/2026,“ doplnila IIHF vo svojom vyhlásení.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Farmári v Európe protestujú. Kam smeruje európske poľnohospodárstvo?

  OSN: Útokom Iránu na Izrael sa bude zaoberať Bezpečnostná rada

  Politico: Vzniká dohoda na využitie výnosov ruských zmrazených aktív na zbrane

  Biden sa chce zasadiť za právo žien na vykonanie interrupcie

  NHL: Nemec sa pobil s Domim. Matthews dal už svoj 68. gól v sezóne

  F1: Vo veku 86 rokov zomrel Ted Toleman, prvý šéf legendárneho Sennu

  Ukrajinský parlament prijal kontroverzný zákon o nábore nových brancov

  V Kórei sa konajú parlamentné voľby. Vnímané sú ako test popularity prezidenta