Viac

  Sú Slováci za zrovnoprávnenie LGBTQI+ párov? Toto ukázal prieskum

  Polovica slovenskej populácie nesúhlasí s tým, aby LGBTQI+ páry mali rovnaké práva ako heterosexuáli. Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia. Až 45 percent respondentov je proti zrovnoprávneniu LGBTQI+ párov, zatiaľ čo 37 percent je za.

  --- Reklama ---

  „Slovensko je krajinou s najmenšou mierou tolerancie a prijatia ľudí z LGBTQI+ komunity. Dokazujú to aj dáta z Eurobarometra z roku 2019. Situácia sa výrazne nezmenila ani v roku 2024, čo potvrdzujú aktuálne dáta,“ uvádza sa v prieskume.

  Zrovnoprávnenie podporujú najmä mladší ľudia do 34 rokov (46 percent), vysokoškolsky vzdelaní (49 percent) a sympatizanti Progresívneho Slovenska. Až 75 percent sympatizantov tejto strany je za rovnaké práva. Proti sú predovšetkým muži a podporovatelia Smeru, Republiky a KDH. V dátach sa úplne nepotvrdil ani často spomínaný koncept bratislavskej kaviarne. „Obyvatelia Bratislavského kraja sú síce o niečo viac za zrovnoprávnenie LGBTQI+ komunity, no rozdiely nie sú signifikantne odlišné v porovnaní so zvyškom populácie,“ uviedla Denisa Lakatošová z NMS.

  Polovica slovenskej populácie nesúhlasí s tým, aby LGBTQI+ páry mali rovnaké práva ako heterosexuáli, vyplýva to z prieskumu.

  Výsledky prieskumu tiež naznačujú, že ľudia, ktorí poznajú niekoho z LGBTQI+ komunity, majú väčšiu tendenciu podporiť zrovnoprávnenie. „Je to prirodzené, pretože ak nikoho z LGBTQI+ komunity nepoznáme, netušíme, s akými problémami sa stretávajú. Ťažšie sa nám tvorí vlastný úsudok o homosexuálnych pároch a jednoduchšie prevezmeme názory, ktoré sa nemusia zakladať na pravde. A tie sú na Slovensku často spojené so šírením strachu a obáv,“ vysvetľuje Lakatošová.

  --- Reklama ---

  Polovica populácie si tiež myslí, že Slovensko nie je dobrým miestom na život pre ľudí z LGBTQI+ komunity. Len štvrtina populácie má opačný názor, pričom 30 percent na túto otázku odmietlo, alebo nevedelo odpovedať. „Jednou z interpretácií tohto výsledku môže byť uvedomovanie si neideálnych podmienok pre život LGBTQI+ ľudí na Slovensku,“ dodala Lakatošová.

  LGBTQI+ komunita na Slovensku často čelí znevýhodňovaniu a diskriminácii, pričom krajina bola aj svedkom teroristického útoku na členov tejto komunity. Nezosobášené páry majú problémy s právom nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie či právom dediť. Online prieskum pre Denník SME prebiehal od 30. mája do 30. júna a zúčastnilo sa ho 1 020 respondentov, ktorí tvorili reprezentatívnu vzorku online populácie vo veku od 18 rokov.

  Ľudí hlásiacich sa k LGBTQI+ bolo vo vzorke len malé množstvo – tri percentá, čo treba brať do úvahy pri interpretácii výsledkov. Ďalších 11 percent populácie odmietlo odpovedať otázku o tom, či sa sami hlásia k LGBTQI+, alebo či niekoho z tejto komunity poznajú.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum