Viac

    Sú Slováci za zrovnoprávnenie LGBTQI+ párov? Toto ukázal prieskum

    Polovica slovenskej populácie nesúhlasí s tým, aby LGBTQI+ páry mali rovnaké práva ako heterosexuáli. Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia. Až 45 percent respondentov je proti zrovnoprávneniu LGBTQI+ párov, zatiaľ čo 37 percent je za.

    --- Reklama ---

    „Slovensko je krajinou s najmenšou mierou tolerancie a prijatia ľudí z LGBTQI+ komunity. Dokazujú to aj dáta z Eurobarometra z roku 2019. Situácia sa výrazne nezmenila ani v roku 2024, čo potvrdzujú aktuálne dáta,“ uvádza sa v prieskume.

    Zrovnoprávnenie podporujú najmä mladší ľudia do 34 rokov (46 percent), vysokoškolsky vzdelaní (49 percent) a sympatizanti Progresívneho Slovenska. Až 75 percent sympatizantov tejto strany je za rovnaké práva. Proti sú predovšetkým muži a podporovatelia Smeru, Republiky a KDH. V dátach sa úplne nepotvrdil ani často spomínaný koncept bratislavskej kaviarne. „Obyvatelia Bratislavského kraja sú síce o niečo viac za zrovnoprávnenie LGBTQI+ komunity, no rozdiely nie sú signifikantne odlišné v porovnaní so zvyškom populácie,“ uviedla Denisa Lakatošová z NMS.

    Polovica slovenskej populácie nesúhlasí s tým, aby LGBTQI+ páry mali rovnaké práva ako heterosexuáli, vyplýva to z prieskumu.

    Výsledky prieskumu tiež naznačujú, že ľudia, ktorí poznajú niekoho z LGBTQI+ komunity, majú väčšiu tendenciu podporiť zrovnoprávnenie. „Je to prirodzené, pretože ak nikoho z LGBTQI+ komunity nepoznáme, netušíme, s akými problémami sa stretávajú. Ťažšie sa nám tvorí vlastný úsudok o homosexuálnych pároch a jednoduchšie prevezmeme názory, ktoré sa nemusia zakladať na pravde. A tie sú na Slovensku často spojené so šírením strachu a obáv,“ vysvetľuje Lakatošová.

    --- Reklama ---

    Polovica populácie si tiež myslí, že Slovensko nie je dobrým miestom na život pre ľudí z LGBTQI+ komunity. Len štvrtina populácie má opačný názor, pričom 30 percent na túto otázku odmietlo, alebo nevedelo odpovedať. „Jednou z interpretácií tohto výsledku môže byť uvedomovanie si neideálnych podmienok pre život LGBTQI+ ľudí na Slovensku,“ dodala Lakatošová.

    LGBTQI+ komunita na Slovensku často čelí znevýhodňovaniu a diskriminácii, pričom krajina bola aj svedkom teroristického útoku na členov tejto komunity. Nezosobášené páry majú problémy s právom nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie či právom dediť. Online prieskum pre Denník SME prebiehal od 30. mája do 30. júna a zúčastnilo sa ho 1 020 respondentov, ktorí tvorili reprezentatívnu vzorku online populácie vo veku od 18 rokov.

    Ľudí hlásiacich sa k LGBTQI+ bolo vo vzorke len malé množstvo – tri percentá, čo treba brať do úvahy pri interpretácii výsledkov. Ďalších 11 percent populácie odmietlo odpovedať otázku o tom, či sa sami hlásia k LGBTQI+, alebo či niekoho z tejto komunity poznajú.

    Zdroj :
    SITA

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Finančná správa vyzbierala vyše 90-tisíc eur v pokutách od nepoctivých podnikateľov

    Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

    Na Letisku v Bratislave evakuujú ľudí. Niekto tam nahlásil bombu

    Vybrané diaľničné obchvaty miest budú na Slovensku od štvrtka zadarmo

    Na Kysuciach sa zrazil vlak s osobným autom, vodička utrpela zranenia

    Podľa najnovších údajov Slovenskej asociácie pre elektromobilitu sa ku koncu júna 2023 nachádzalo v krajine 2 158 verejných nabíjacích bodov.

    Na Slovensku pribúdajú nabíjačky pre elektromobily. Už je ich vyše 2000

    Polícia zadržala na hranici cudzinca, ktorý mal falošné doklady

    Doručovacia služba Packeta, súčasť medzinárodného holdingu Packeta Group, zaznamenala v uplynulom roku pozoruhodný rast.

    Packeta pripravuje novinku. Mení sa zásadná vec, zásielku si vyzdvihneš jednoduchšie

    V radoch ukrajinských síl bojujúcich proti ruskej invázii pred niekoľkými dňami padol slovenský občan Rastislav Gajdošík.

    Slovenský dobrovoľník padol pri obrane Ukrajiny