Viac

  Prichádza zmena, ktorá nahnevá množstvo Slovákov. Týka sa plastových fliaš

  Tento týždeň nadobudla účinnosť právna úprava zákona o odpadoch, ktorá prikazuje výrobcom púšťať do obehu iba fľaše, ktoré majú k sebe pripevnenie viečka aj po otvorení. Cieľom je prispieť k znižovaniu vplyvu plastových výrobkov na životné prostredie. TASR o tom informovala organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) Envi-Pak.

  --- Reklama ---

  „Nová právna úprava, ktorá platí pre celú Európsku úniu a jednotlivé štáty ju museli implementovať do svojej legislatívy, hovorí o tom, že výrobcovia môžu na trh uvádzať len také obaly, ktorých viečka sú pripevnené k fľaši a ostanú tam počas zamýšľaného používania výrobku,“ vysvetlila riaditeľka komunikácie OZV Envi-Pak Katarína Kretter.

  Envi-Pak chápe zníženie pohodlia pri pití, no z analýz voľne pohodeného odpadu vie, že v prírode končilo množstvo plastových vrchnákov. „Veríme, že príroda bude v konečnom dôsledku benefitovať z tohto nariadenia,“ podotkla Kretter.

  V slovenskej legislatíve je zároveň výnimka pre obaly z mlieka. Mlieko nie je na Slovensku považované za nápoj, ale za potravinu. „V iných krajinách, kde sú obaly z mlieka v rámci legislatívy považované za nápojové obaly, platí rovnaké pravidlo, že musia mať viečka pripevnené k obalu,“ uviedla Kretter. OZV tak odporúča výrobcom mlieka a mliečnych výrobkov, aby tiež uprednostnili pripevnenie viečka k fľaši a predišli problémom v rámci jednotného európskeho trhu.

  --- Reklama ---

  Viečka sú podľa Kretter v rámci recyklácie hodnotným materiálom. Využívajú sa napríklad na výrobu inštalatérskych trubiek, paliet, kontajnerov, krabíc a ďalších produktov.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum