Viac

  Prešovskému krajskému a mestskému poslancovi najvyšší súd potvrdil za korupciu päťročný trest

  Najvyšší súd SR dnes v korupčnej kauze prešovského mestského a krajského poslanca Rudolfa Dupkalu potvrdil pre obžalovaného päťročný trest väzenia. Zamietol totiž odvolanie obžalovaného, ako aj prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry voči skoršiemu rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu.

  --- Reklama ---

  Rozhodnutie NS SR je právoplatné. Samotný obžalovaný sa na dnešnom zasadnutí nezúčastnil, dal však súhlas s konaním v jeho neprítomnosti. Súd po oznámení rozhodnutia z tohto dôvodu nariadil dodanie Dupkalu do výkonu trestu.

  NS SR dnes v korupčnej kauze prešovského mestského a krajského poslanca Rudolfa Dupkalu potvrdil pre obžalovaného päťročný trest väzenia.Zdroj: TASR

  Podľa obžaloby žiadal Rudolf Dupkala ešte v roku 2018 úplatok 20-tisíc eur od prevádzkovateľa ľadovej plochy v Prešove. Za to mal údajne pre neho zabezpečiť schválenie príspevku 600-tisíc eur na výstavbu tréningovej ľadovej plochy v mestskom zastupiteľstve. Špecializovaný trestný súd ho v tejto súvislosti uznal za vinného z prijímania úplatku a uložil v marci 2022 trest päť rokov väzenia. Obžalovaný, ktorý vinu odmietal sa voči verdiktu odvolal. Odvolanie podal aj prokurátor, ktorý pre Dupkalu žiadal aj peňažný trest

  Prokurátor Matej Izakovič dnes v reakcii na rozhodnutie súdu toto označil za zákonné a dôvodné. „Na jednej strane najvyšší súd rozhodol tak, že odvolanie prokurátora zamietol, na druhej strane zamietol rovnako aj odvolanie obžalovaného,“ povedal. Naopak, obhajca hovoril o drakonickom treste. Samotný Dupkala v písomnom stanovisku skonštatoval, že ide o politický proces. „Cieľom bolo, aby som nemohol kandidovať na post primátora mesta Prešov,“ vyhlásil.

  --- Reklama ---

  Krajský a mestský poslanec Rudolf Dupkala ml. ešte v apríli 2022 skončil vo funkcii riaditeľa Šarišskej galérie v Prešove. Z postu ho odvolalo Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja. Návrh na odvolanie Dupkalu z postu riaditeľa predložil predseda PSK Milan Majerský. Uviedol, že odvolanie nesúviselo zo súdnym procesom, ktorému poslanec čelil. Podľa Dupkalu išlo o politické zdiskreditovanie jeho osoby, na ktoré bolo využité jeho osobné zlyhanie, keď sa na benefičnom podujatí opil. Odôvodnil to nevhodnou kombináciou alkoholu s upokojujúcimi liekmi, ktoré užíva. Za toto svoje konanie sa ospravedlnil.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy