Viac

  Prečo Fico nenávidí Ukrajinu? Ide o osobnú urážku z minulosti, píše Politico

  Robert Fico už počas predvolebnej kampane varoval, že na pomoc Ukrajine v boji proti ruskej invázii nepošle „ďalší náboj“, píše Politico.

  --- Reklama ---

  Dramatický posun od silne proukrajinského postoja odchádzajúcej vlády k Ficovmu čiastočne vychádza z historických sympatií Slovenska voči Rusku. Existuje však aj veľmi osobný dôvod, prečo líder Smeru nemá rád Ukrajinu.

  Všetko siaha do roku 2009, keď bol Fico predsedom vlády SR. Dňa 7. januára toho istého roku sa rozhorel dlhotrvajúci spor medzi Ruskom a Ukrajinou o zemný plyn. Zastavil sa tok ruského plynu cez Ukrajinu do krajín EÚ, čo pre Slovensko znamenalo krízu uprostred zimy.

  Fico bol červený od zlosti

  V skorých ranných hodinách 14. januára pristála v Kyjeve slovenská delegácia pod vedením Roberta Fica, aby sa stretla s ukrajinskou vládou. Ukrajinci ich nechali čakať a potom ich nechali čakať ešte o niečo dlhšie.

  --- Reklama ---
  dohodu o budúcej vládeZdroj: TASR

  Tri hodiny po prílete prijali slovenskú delegáciu na stretnutie, na ktorom sa na ich prekvapenie zúčastnili novinári. Za prítomnosti kamier strávila vtedajšia ukrajinská premiérka Yulia Tymošenko 20 minút kritizovaním Fica za to, že sa v spore o plyn postavil na stranu Moskvy.

  „Bola to absolútne nepríjemná situácia. Fico bol červený od zlosti. Bola to katastrofa,“ povedal vysokopostavený slovenský predstaviteľ oboznámený s udalosťami z roku 2009, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity. „Bol ponížený.“

  Slováci potom odleteli do Moskvy, kde ich Putin privítal na slávnostnej ceremónii v honosnej Jurajskej sieni Kremľa.

  „Potom začal Fico zastávať otvorene protiukrajinský postoj,povedal Alexander Duleba, vedúci pracovník Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. „Povedal, že Ukrajincov nemusíme podporovať, Ukrajina nás nepotrebuje, nevedie s nami seriózne rozhovory. Je to osobné.“ To nebol jediný chybný krok Kyjeva počas plynovej krízy.

  Zdroj: Profimedia

  Dňa 16. januára priletel do Kyjeva aj vtedajší slovenský prezident Ivan Gašparovič. Stretol sa so svojím náprotivkom Viktorom Juščenkom. Ten mu povedal, že ukrajinská energetická spoločnosť Naftogaz bude môcť obnoviť niektoré toky plynu na Slovensko. Počas stretnutia, na ktorom sa mala dohoda uzavrieť, však šéf Naftogazu obom prezidentom oznámil, že to nebude možné.

  „Ukrajincom sa podarilo ponížiť premiéra aj prezidenta Slovenska,povedal vysokopostavený slovenský predstaviteľ. Aj keď sa Tymošenková a Putin dohodli na ukončení krízy a 20. januára sa obnovili toky, trpká príchuť týchto skúseností v Kyjeve zostala. „Určité politické kruhy na Slovensku nedôverujú Ukrajincom,“ dodal úradník.

  Fico dlhodobo sympatizuje s Moskvou a Sovietskym zväzom. Takže táto zmena politiky nie je založená len na jeho trpkých spomienkach z Kyjeva v roku 2009 – ale malo to vplyv.

  „Určite si pamätá, čo sa stalo v roku 2009,“ povedal na tatranskom summite GLOBSEC Miroslav Wlachovský.

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Šéf envirorezortu Tomáš Taraba reagoval podaním trestného oznámenia na generálnej prokuratúre za údajné zneuctenie štátnych symbolov.

  Taraba podal trestné oznámenie v súvislosti s Dúhovým prideom. Údajne došlo k hanobeniu štátneho znaku

  Povolenie na prevádzku má 172 umelých kúpalísk a 536 bazénov. V prevádzke je aj 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou.

  Slovenskí hygienici vydali varovanie. Tieto prírodné kúpaliská nie sú vhodné na kúpanie

  Polícia hľadá svedkov udalosti v Parchovanoch, pri ktorej zomrel muž

  Ukrajina v noci zostrelila 35 dronov vypustených Ruskom

  Ukrajina v noci zostrelila 35 dronov vypustených Ruskom

  Slovensko podľa NBS starne a naša ekonomika s ním. Výkonnosť zdravotníctva kríva

  Svet zasiahol obrovský výpadok. Pocítilo to aj letisko v Košiciach

  Prvé dve stíhačky F-16 priletia na Slovensko v pondelok

  Poslanca za SNS fyzicky napadli. Polícia začala trestné stíhanie