Viac

  Prázdne byty v Číne dosahujú počet niekoľkých miliónov

  Ani celá čínska populácia, čo predstavuje 1,4 miliardy ľudí, by nedokázala zaplniť prázdne byty v krajine. Povedal to cez víkend bývalý predstaviteľ čínskeho štatistického úradu, ktorý tak nečakane skritizoval vývoj na čínskom realitnom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

  --- Reklama ---

  Realitný sektor, ktorý býval jedným z pilierov ekonomiky, zaznamenal v roku 2021 prepad, keď sa do finančných problémov dostal developerský koncern China Evergrande. Spoločnosť oznámila platobnú neschopnosť v dôsledku politiky čínskej vlády zameranej na zníženie dlhov. Tá veľkým realitným firmám skomplikovala prístup k novým úverom a zasiahla do možností splácať pôvodné dlhy. V súčasnosti s problémami zápasí ďalšia veľká realitná spoločnosť Country Garden.

  Ani celá čínska populácia, čo predstavuje 1,4 miliardy ľudí, by nedokázala zaplniť prázdne byty v krajine.Zdroj: Profimedia

  Na základe údajov čínskeho štatistického úradu dosiahla celková obytná plocha nepredaných bytov 648 miliónov štvorcových metrov (m2). Podľa výpočtov agentúry Reuters to predstavuje v priemere 7,2 milióna bytov s plochou 90 m2.

  Toto číslo však nezahrnuje veľký počet rezidenčných projektov, ktoré sa už predali, firmy ich však pre nedostatok peňazí nedokončili, ani obrovský počet bytov nakúpených špekulantmi počas realitného rozmachu v roku 2016, ktoré však zostali prázdne.

  --- Reklama ---

  „Koľko máme dnes neobsadených bytov? Každý expert má na to iný názor, pričom tí s najextrémnejším odhadom sú presvedčení, že prázdne nehnuteľnosti by dnes stačili pre tri miliardy ľudí,“ povedal bývalý zástupca šéfa čínskeho štatistického úradu Che Kcheng (81) na fóre v juhočínskom meste Tung-kuan.

  Dodal, že toto číslo môže byť trochu prehnané, avšak 1,4 miliardy ľudí ich pravdepodobne zaplniť nedokáže. Jeho pohľad na vývoj v ekonomicky významnom sektore tak ostro kontrastuje s oficiálnym postojom vlády.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Úrady zabezpečili šikmú vežu v Bologni, aby predišli jej zrúteniu

  Úrady zabezpečili šikmú vežu v Bologni, aby predišli jej zrúteniu

  Vedúci cirkevného zboru obťažoval a znásilnil 16 malých chlapcov. Je trest, ktorý dostal, dostatočný?

  Vedúci cirkevného zboru obťažoval a znásilnil 16 malých chlapcov. Je trest, ktorý dostal, dostatočný?

  polícia, paríž, francúzsko

  Polícia zatkla útočníka, ktorý napadol okoloidúcich v Paríži nožom a kladivom

  Von der Leyenová žiada úsilie EÚ v oblasti obrany a strategickej zodpovednosti

  Organizácia Spojených národov (OSN) vydala vo štvrtok varovanie pred útokmi v pásme Gazy

  Prímerie vypršalo. Izraelská armáda obvinila Hamas z jeho porušenia a obnovila boje v Gaze

  V New Yorku rozsvietili vianočný stromček v Rockefellerovom centre

  Najvyšší súd v Rusku zakázal LGBT+ hnutie. Označil ho za extrémistickú skupinu

  Vystrčil a Pellegrini sa zhodli na potrebe spolupráce Česka a Slovenska v oblasti energetiky