Viac

  Potravinári sú proti vyššej DPH na sladené nápoje. Štát by takto mohol vybrať viac ako 100 miliónov eur

  Nová daň zo sladených nápojov, ktorú pripravuje vláda SR, spôsobí podľa potravinárov zvýšenie cien nápojov a negatívne zasiahne hlavne nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Potravinárska komora Slovenska (PSK) uviedla, že v prípade zavedenia takejto dane sa dá očakávať výrazné navýšenie cien nápojov, čo podporuje pokračovanie cenovej inflácie potravín, hoci štát môže takto vybrať od obyvateľov aj viac ako 100 miliónov eur.

  --- Reklama ---

  Ako potravinári spresnili, nová daň z pridanej hodnoty (DPH) z dielne Ministerstva financií SR sa má dotknúť rovnako všetkých nápojov, ktoré sú sladké bez ohľadu na množstvo cukru, ktoré obsahujú, dokonca aj tých s nulovým obsahom kalórií. Podľa dostupných informácií štát plánuje zdaniť každý liter sladeného nápoja minimálne 20 percentami.

  „Zavádzanie daní na vybrané kategórie potravín a nápojov zásadným spôsobom zasahuje práve nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ktoré na dani zaplatia najvyššiu časť svojich príjmov, podporuje nákupy v zahraničí a tým ohrozuje stabilitu slovenských podnikov. Bežný sirup, ktorý sa dnes predáva za približne 2 eurá, by budúci rok mohol stáť aj 4,40,- € . To pre niektoré kategórie nápojov a ich výrobcov môže byť likvidačné, “ povedala Jana Venhartová, riaditeľka PKS.

  Shutterstock

  Ministerstvo financií v predbežnej informácii k návrhu zákona deklaruje, že zavedenie dane na sladené nápoje bude motivovať spotrebiteľov k zdravšiemu životu, čo údajne potvrdzuje prax v zahraničí. PKS však upozorňuje na skúsenosti zo zahraničia, kde sa zavedenie takejto dane ukázalo ako neefektívne pri boji s obezitou a navyše ohrozilo ekonomiku cezhraničnými nákupmi.

  --- Reklama ---

  „Podľa našich skúseností ide o výlučne fiškálny nástroj s minimálnym vplyvom na zmenu stravovacích návykov či dokonca zdravia obyvateľstva. V Mexiku, kde bola táto daň s cieľom znížiť mieru obezity zavedená, podľa údajov OECD miera obezity dokonca stúpla. Nórsko daň zo sladených nápojov v roku 2021 zrušilo z dôvodu neefektívnosti a rozšírenia cezhraničného nakupovania vo Švédsku, obdobne ako Dánsko. Izrael začiatkom roka 2023 zrušil daň zo sladených nápojov, pretože predstavovala politicky motivovanú ekonomickú záťaž, ktorá mala negatívny vplyv najmä na znevýhodnené a nízkopríjmové skupiny spoločnosti“, uzavrela Jana Venhartová.

  Potravinárska komora Slovenska je záujmovým združením právnických osôb, založeným potravinárskymi firmami pôsobiacimi na Slovensku s cieľom spolupracovať pri obhajovaní spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu na úrovni štátnych a mimovládnych inštitúcií. Potravinárska komora Slovenska pôsobí v Slovenskej republike od septembra 2002. Táto dobrovoľná organizácia združuje 58 členov.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur