Viac

  Poštou zo zahraničia odvolilo už takmer 30-tisíc voličov

  Poštou zo zahraničia dosiaľ odvolilo viac ako 28-tisíc voličov. Ako informuje Ministerstvo vnútra (MV) SR, na voľbu poštou sa ich v stanovenej lehote celkovo zaregistrovalo temer 73-tisíc.

  --- Reklama ---

  Rezort tiež apeluje na elektorát, aby si nenechával odoslanie obálky s hlasovacím lístkom na poslednú chvíľu, keďže z niektorých vzdialenejších štátov sú i dlhšie doručovacie lehoty. Aby bol hlasovací lístok započítaný, musí návratná obálka do podateľne ministerstva doraziť najneskôr 29. septembra do 12:00. Daná lehota je stanovená legislatívne.

  Zdroj: Shutterstock
  Shutterstock

  „Volič môže zaslať návratnú obálku zo zahraničia ľubovoľne – poštou aj kuriérskou službou. Môže ju zaslať aj zo Slovenska alebo ju osobne doručiť do podateľne MV SR na Drieňovej 22 v Bratislave do zákonného termínu. Poštovné uhrádza volič – odosielateľ,“ pripomína rezort vnútra a dodáva, že všetkým zaregistrovaným zasielalo materiály potrebné na hlasovanie doporučene.

  „O ich opakované doručenie môže volič požiadať v prípade, že pôvodná zásielka sa ministerstvu vnútra vrátila ako nedoručená. O tejto skutočnosti je volič informovaný prostredníctvom emailovej notifikácie. Potrebné je prihlásiť sa do informačného systému pre voľbu poštou a tlačidlom kliknúť na Žiadosť o opakované zaslanie materiálov na hlasovanie. Zároveň môže volič zmeniť adresu na doručenie,“ informuje MV SR. Webovú aplikáciu možno nájsť na odkaze.

  --- Reklama ---

  Ministerstvo tiež pripomenulo, že voličstvo, ktoré má trvalý pobyt na Slovensku a obálku nestihne zaslať načas, prípadne ju ani neodošle, môže v deň volieb hlasovať na Slovensku, v obci, kde má trvalý pobyt. „Vo volebnej miestnosti mimo miesta trvalého pobytu možno hlasovať na základe hlasovacieho preukazu. Potrebné je predtým najprv zrušiť registráciu o voľbu poštou a následne požiadať obec o vydanie hlasovacieho preukazu,“ ozrejmuje MV SR.

  Hlasovacie lístky pre voľbu poštou sú dostupné na stránke. Volič si vytlačí hlasovací lístok politického subjektu, za ktorý chce hlasovať, v prípade, ak sú údaje na hlasovacom lístku na dvoch stranách, tak by ho mal vytlačiť, v rámci možností, obojstranne. „Volič dostáva dve obálky – obálku na hlasovanie a návratnú obálku. Každá návratná obálka musí obsahovať iba jednu hlasovaciu obálku. V prípade, že bude návratná obálka obsahovať viac hlasovacích obálok, budú všetky tieto obálky neplatné. Zalepené návratné obálky viacerých voličov môžu byť v ľubovoľnom počte zaslané v jednom balíku,“ vysvetľuje ministerstvo.

  Ako ďalej informoval rezort vnútra, sčítavanie hlasov zo zahraničia zaistí v deň volieb 18 osobitných volebných komisií, tvorených nominantmi politických subjektov. „Podrobné informácie k voľbe poštou vrátane najčastejších otázok a odpovedí nájdete na adrese. V prípade, že volič nenájde riešenie v často kladených otázkach, môže kontaktovať MV SR na emailovej adrese: volbypostou@minv.sk,“ uzatvára ministerstvo.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Peter Strhan
  Peter Strhan
  Na EMEFKA Daily sa venujem predovšetkým aktuálnym správam zo Slovenska aj zo sveta. Je mi blízka história a politika.

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Nová nemocnica v Bratislave

  Dolinková: Spochybňovanie pandémie je neúctou k pozostalým obetí

  Záujem o letné zájazdy rastie. Treba si však dávať pozor na podvodníkov a preveriť cestovku

  Madro: Stigmatizácia psychických ťažkostí u mužov je ešte stále vysoká

  Koľko stojí Slovákov letná dovolenka? Niektorí minú aj tisíce eur, viac ako tretina nikam nepôjde

  Väčšina Slovákov má záujem o investovanie do kryptomien, ukázal prieskum

  Správa, ktorá nepoteší slovenských fajčiarov. Elektronické cigarety a nikotínové vrecúška budú drahšie

  Vo výrobnej hale v Sučanoch vypukol požiar, horí aj strecha

  Slováci nedôverujú médiám. Prieskum priniesol najhorší výsledok za 8 rokov