Viac

  Poľský gang ukradol v Česku sedem kilometrov medených káblov z trakčného vedenia

  Kriminalistom z Nového Jičína sa podarilo objasniť sériu krádeží trakčného vedenia. Organizovaná skupina cudzincov postupne celkovo odcudzila sedem kilometrov medených káblov na železničnej trati medzi Ostravou a Prahou. Škoda dosiahla 2,5 milióna českých korún (približne 102.000 eur). V stredu to uviedla Pavla Procházková z tlačového oddelenia moravskosliezskej polície, informuje spravodajkyňa TASR.

  --- Reklama ---

  Skupina bola podľa polície dobre pripravená a zanechávala po sebe minimum stôp. Polícia po nich pátrala od roku 2019. Až v marci tohto roka narazili na stopu, ktorá ich zaviedla do Poľska. Spojili sa preto s poľskými kolegami a na zaistenie dôkazov využili aj spoluprácu s európskou agentúrou Eurojust. Páchateľov dopadli, keď mierili do Poľska, kde pravdepodobne chceli ukradnuté drôty predať.

  Zdroj: Shutterstock
  Shutterstock

  „K ich zadržaniu došlo bezprostredne potom, čo odcudzili trakčné vedenie pozdĺž železničnej trati Studénka – Sedlnice a s týmto unikali čo najkratšou trasou smerom k Poľskej republike. Páchatelia na prepravu strihaného medeného lana s dĺžkou takmer 1100 metrov a váhou cez 1000 kilogramov použili ako osobné motorové vozidlo, tak aj dodávku,“ opísala zadržanie polícia.

  Podľa kriminalistov bola skupina dobre zohratá. Páchatelia si vždy našli odľahlejšie nezastavané miesto a na ňom boli len niekoľko hodín, počas ktorých dokázali lano nastrihať, naložiť a odviesť. Pre drôty sa museli dostať až do výšky sedem metrov nad zemou. Dlhšie kusy si špeciálnymi nožnicami strihali na kratšie.

  --- Reklama ---

  Celé miesto je však pod napätím 3000 voltov, riskovali tak svoje zdravie aj životy. Išlo len o posilňujúce trakčné vedenie, železničiari preto hneď nezistili, že im kus zabezpečenia chýba.

  Podľa hovorcu Správy železníc Dušana Gavendu sú takto rozsiahle a sofistikované prípady krádeží zosilňovacieho trakčného vedenia, ktoré je navyše pod prúdom, ojedinelé.

  Od roku 2014 sa skupine podarilo ukradnúť sedem kilometrov medených drôtov. Hlavným motívom páchateľov bola podľa polície túžba po zisku. Skupina štyroch Poliakov je obvinená z krádeže a poškodenia a ohrozenia všeobecne prospešného zariadenia, traja z nich sú momentálne stíhaní väzobne. Hrozí im dva až osemročné väzenie.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Peter Strhan
  Peter Strhan
  Na EMEFKA Daily sa venujem predovšetkým aktuálnym správam zo Slovenska aj zo sveta. Je mi blízka história a politika.

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch: Cenu dostane aj Viggo Mortensen známy z Pána prsteňov

  Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

  Britský herec Ian McKellen sa v nemocnici zotavuje z pádu z pódia, ktorý utrpel v pondelok večer počas predstavenia v divadle v Londýne.

  Predstaviteľ Gandalfa skončil v nemocnici. Herca odviezli priamo počas divadelného predstavenia

  Muž roky týral ženu v garáži, už je v rukách polície

  Polícia pátra po nezvestnom Marošovi Klačanovi z Bratislavy

  Vo vojenskom obvode v Česku vybuchla munícia, sú tam zranení

  V Kyjive sa uskutočnil dúhový pochod

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN