Viac

    Politológ Mesežnikov: Smer a Hlas sú prospechári. Pellegrini zisťuje, kto mu dá lepšiu ponuku, sú to handliarske počty

    Prezidentka poverila zostavením vlády víťaza volieb Roberta Fica. Aktuálne prebiehajú medzi lídrami strán rokovania a možné sú rôzne koalície. Hlas má teraz najvyššie eso v rukáve, pretože od neho záleží, či Smer bude schopný zostaviť vládu.

    --- Reklama ---

    Peter Pellegrini neoficiálne rokoval najprv so šéfom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom, ktorý skončil so svojou stranou vo voľbách druhý. Ponúkne mu niekto premiérsky post, aby ho dostal na svoju stranu? Bude to pre Hlas dostatočne lukratívna ponuka? Aj na to sme sa pýtali politológa Grigorija Mesežnikova.

    Je podľa vás výsledok volieb, resp. víťaz volieb prekvapením? 

    Neprekvapilo ma samotné víťazstvo Smeru, ale prekvapil ma rozdiel. To som naozaj nečakal, 5-percentný rozdiel. Napriek tomu, že Progresívne Slovensko malo výborný výsledok – 18 percent. Takže toto ma prekvapilo. Prekvapením bolo tiež to, prečo Smer získal až 23 percent. Myslím si, že oslovil voličov nacionalistickej, radikálnej a pravicovo-extrémistickej orientácie. A preto z parlamentu vypadli fašisti, teda Republika.

    Oproti prieskumom, ktoré boli publikované pred voľbami, v ktorých mali 7-8 percent, získali menej než 5. Je pravda, že v jednom alebo dvoch predvolebných prieskumoch klesli pod 5-percentnú hranicu, držali sa dlhší čas stabilne. Dokonca v jednom mali až 10 percent. Myslím si, že značná časť ich voličov sa napokon priklonila k Smeru. Myslím si, že ich voliči boli tradične mobilizovaní, akurát, že tu bol silnejší hráč – Fico, ktorý používal veľmi radikálnu, nacionalistickú a proruskú rétoriku. Nejaké ďalšie prekvapenie tam nevidím.

    --- Reklama ---
    Exit polly ponúkajú síce približné výsledky volieb, no v tomto prípade bol ich odhad celkom ďaleko od skutočnosti. Kde sa stala chyba?

    Problém nebol v agentúrach, to určite nie. Zaznamenávali to, čo bolo v teréne. Problémom bolo to, že voliči určitých strán, vo väčšej miere Smeru a Hlasu, sa nepriznávali k svojej voľbe. Niežeby klamali, ale odmietali odpovedať. Keď vám väčšia skupina voličov odmieta odpovedať, samozrejme, príde k vychýleniu v prospech iných strán. V tomto konkrétnom prípade v prospech Progresívneho Slovenska.

    Hypoteticky by som mohol aj zdôvodniť, prečo to boli voliči Smeru a Hlasu. Títo ľudia majú nízku dôveru voči iným ľuďom, inštitúciám. Smer živil až nenávistné nálady voči iným ľuďom, voči iným stranám. Voči pani prezidentke, Georgeovi Sorosovi, ale aj výskumným agentúram. Focus mohli voliči Smeru vnímať ako agentúru, ktorá chce Smer poškodiť a je financovaná zo zahraničia.

    Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

    Viem si predstaviť, že keď sa niekto identifikoval ako anketár Focusu pred voličom Smeru, tak u neho vznikla nedôvera a nechuť odpovedať. Toto sa mohlo stať aj pri voličoch Hlasu, netvrdím, že sú identickí vo všetkom s voličmi Smeru, ale myslím si, že majú tiež zníženú dôveru voči ostatným – ľuďom, inštitúciám. Exit polly sa robili aj minulé roky, ale neboli poznačené takou odchýlkou ako teraz. Myslím si, že je to spôsobené tou nenávistnou kampaňou, ktorá v istej časti voličstva vzbudzovala pocit nedôvery voči všetkým ostatným.

    PS dosiahlo ako liberálne hnutie v histórii SR najlepší výsledok. Dôveru mu prejavilo takmer 18 percent voličov. Čo vypovedá o Slovensku a Slovákoch to, že politické subjekty, ktoré obsadili prvé a druhé miesto, sú ideologicky či hodnotovo veľmi rozdielne?

    Myslím si, že je to vynikajúci výsledok. Taký výsledok už dávno nikto nemal, ak teraz neberieme do úvahy 25 percent OĽANO (pozn. red.: Parlamentné voľby 2020), čo je trošku iný prípad. OĽANO nie je strana, ale zoskupenie jednotlivcov. Odlišným prípadom bola aj kryptokoalícia SDK.

    Po vzniku Slovenskej republiky žiadna iná samostatne kandidujúca strana neľavicovej orientácie, strana patriaca k demokratickej časti spektra, nedosiahla taký výborný výsledok. Je to najlepší výsledok demokratov od roku 1993. Pre samostatne kandidujúcu vyprofilovanú politickú stranu je to skvelý výsledok.

    Slovensko je rozdelená krajina, tak sa to teraz aj vo výsledkoch vyskladalo. Z tých vyprofilovanejších strán, keď sa pozrieme na sumárnu podporu prodemokratických strán a tých národno-populistických, tak vedú demokrati. Lenže oni sú fragmentovanejší. Kvôli tomu časť hlasov prepadla. Preto majú národní populisti väčšiu šancu poskladať vládu s Hlasom.

    Je známe, že Progresívne Slovensko volili prevažne mladí ľudia. Veľa z nich na druhý deň, keď bol zverejnený oficiálny výsledok volieb, bolo sklamaných. Už teraz veľa našich mladých študuje alebo pracuje v zahraničí. Ak sa Smeru podarí zostaviť vládu, myslíte si, že nás čaká ešte väčší odliv mladých do zahraničia?

    To je jedna veľmi dôležitá otázka, neviem, či sa dá takto v skratke na to odpovedať. Úplne by som to nevylúčil, ale to je zložitejšia vec. Ľudia majú nejaké svoje individuálne stratégie s prihliadnutím na množstvo faktorov, nielen na to, kto vyhral vo voľbách. Ide o ekonomické, sociálne či rodinné faktory. Myslím si, že medzi mladými prodemokraticky orientovanými voličmi je teraz o dôvod viac, aby uvažovali o emigrácii, ale či tak naozaj urobia, to neviem.

    No, ak vznikne vláda so Smerom (ktorá si myslím, že vznikne) a Fico začne robiť politiku, ktorú sľuboval, tak Hlas tomu nedokáže zabrániť ani to veľmi korigovať. Potom asi časť mladých, vzdelanejších ľudí odíde. Už teraz počúvam, ako niektorí hovoria, že odídu. Mám pocit, že stále je to ešte taký zámer či možno aj póza. Treba počkať. Žijeme v slobodnej spoločnosti, každý môže odísť, kam chce a kedy chce.

    Nemusíme zase z krajiny utekať, že tu nastávajú nejaké represie. Nie sme v Bielorusku. Nikto sa nám nevyhráža smrťou. Slovensko je krajina s momentálne dostatočne silnou opozíciou. So silnými, nezávislými médiami. S rozvinutou občianskou spoločnosťou. Bolo by fajn, keby ľudia zostali tu, tým pádom by sa objektívne krajina neoslabovala. Navyše, bolo by viac tých voličov s dobrými, prodemokratickými postojmi.

    Zdroj: TASR - Michal Svítok

    Handliarske počty

    Aké možné koalície sa nám črtajú? Smer a Hlas vyzerajú ako prirodzení partneri, obaja lídri strán majú však zálusk na premiérske kreslo. Myslíte si, že Fico ponúkne Pellegrinimu tento post, aby ho dostal na svoju stranu?

    Ak by reálne hrozilo, že Pellegrini sa odvráti od Smeru a pôjde s Progresívnym Slovenskom a s ďalšími dvoma stredopravými stranami, tak by som to nevylúčil. Myslím si však, že Robert Fico má silnejšie páky. Keď sa už odvrátite od toho, kto vás s niečím oslovuje, tak ponuky na partnera už neúčinkujú. Fico by musel urobiť ponuku skôr, než Pellegrini oznámi, že ide s tými druhými.

    Nevidíme do tých rokovaní, môžeme len špekulovať, čo môže ponúknuť. Pre Pellegriniho to nebude však také zaujímavé, myslím si, že aj bez nejakej výnimočnej ponuky pôjde spolu s Ficom do koalície.

    Pellegrini potvrdil, že sa neoficiálne stretol s lídrom progresívcov, s víťazom volieb sa zatiaľ nestretol. Vysiela tým nejaký odkaz smerom k občanom? Šimečka mu zatiaľ post premiéra neponúkol, myslíte, že sa to ešte môže stať?

    To netuším. Poznám tých ľudí, najmä s DNA Smeru, a Pellegrini je jedným z nich. Bol tam 20 rokov a teraz rok a pol s cestou, ako sa hovorí, je lídrom novej strany. To sú prospechári, v zmysle toho, že chcú mať nejaký konkrétny zisk – politický i materiálny. Vôbec ma neprekvapilo, že sa najprv stretol so Šimečkom a potom sa stretne so Smerom. Pretože Smeru môže naznačiť, akú ponuku dostal od Progresívneho Slovenska, aby nedostal menej u nich. To sú handliarske počty.

    Všetkých zarazila reakcie Moniky Beňovej zo Smeru. Keď sa jej novinári pýtali, či sa im podarí dostať Hlas na svoju stranu, tak so smiechom odpovedala, že samozrejme. Pellegrini označil jej reakciu za urážlivú. Čo si myslíte, že tým gestom a smiechom chcela odkázať či povedať? 

    Videl som jej reakciu, mňa to neprekvapilo. Ona je v strane od roku 1999, Pellegriniho pozná, a nielen jeho. Z členov republikovej rady Hlasu (20 ľudí) vraj traja až šiesti sú za koalíciu s inými stranami než so Smerom. Opýtajte sa Erika Tomáša alebo Denisy Sakovej, či im to príde urážlivé. Možnože budú o dva mesiace v jednom spoločnom poslaneckom klube so Smerom.

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    Trenčiansku borovičku zaradila Európska komisia do registra chránených označení pôvodu

    Absolventky stredných a vysokých škôl majú od roku 2024 nárok na materskú. Takáto je však podmienka

    Novinka tak odstránila potrebu fyzickej návštevy úradov práce, sociálnych vecí a rodiny či podávania žiadosti cez internet.

    Na Slovensku vznikol nový portál Sociálny atlas Slovenska. Čo všetko sa vďaka nemu dozvieš?

    V aute mal zneužiť dve 11-ročné dievčatá. Košická polícia vyšetruje odporný prípad

    Dráma v bratislavskej električke. Muž sa vyhrážal cestujúcim s nožom v ruke

    SaS: Dotácia od Fica pre časopis poslanca SNS Michelka je výsmechom všetkým občanom

    Polícia dohliada na bezpečnosť detí pri príchode do škôl. Zvýšená pozornosť súvisí s výhražnými mailami

    Poslankyne hnutia Progresívne Slovensko (PS) navrhujú prijať nový zákon o príspevku na predprimárne vzdelávanie dieťaťa.

    Ako sú na tom Slováci s financiami? Väčšina pokryje životné náklady, no musí škrtiť výdavky

    Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala viaceré novely zákonov