Polícia má v kauze Ezechiel 7, týkajúcej sa podozrení na korupčné správanie expolicajta Romana S., bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a podnikateľa Norberta Bödöra k dispozícii viaceré dôkazy vrátane nahrávky. Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii policajný prezident Štefan Hamran. V tejto súvislosti vyvrátil, že by stíhanie obvinených bolo založené len na výpovedi bývalého policajného funkcionára Bernarda Slobodníka.
„Je tam niekoľko ďalších svedkov, ktorí potvrdzujú tú verziu, ktorú poskytol počas výsluchu pán Slobodník. Máme tam prepis aplikácie Threema. Máme tam množstvo listinných dôkazov,“ zdôraznil šéf polície. Zároveň vyhlásil, že polícia má k dispozícii aj zvukovú nahrávku, na ktorej sú zachytené z jeho pohľadu zásadné informácie.
Podľa Hamrana z nahrávky vyplýva, že obvinený Roman S. komunikoval s kľúčovým svedkom v trestnej kauze a naznačil mu, že má na výber dve možnosti. „Buď budeš spolupracovať a dobre ti zaplatíme, alebo nebudeš spolupracovať a sú pripravení nejakí novinári skorumpovaní, prokurátori skorumpovaní, sudcovia skorumpovaní a budeš väzobne stíhaný,“ parafrázoval obsah nahrávky. Zároveň Hamran povedal, že vyšetrovateľ, ktorý má celú vec na starosti, nie je súčasťou tímu tzv. „čurillovcov“, ale je na Národnej kriminálnej agentúre nováčik.
Riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko pripomenul, že Roman S. je obvinený zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny za skutky, ktoré figurujú aj v kauze Očistec, a za tri samostatné skutky prijímania úplatku, a Tibor Gašpar za tri samostatné skutky podplácania spáchané v spolupáchateľstve. Pokiaľ ide o podnikateľa Bödöra, ktorý bol v čase zadržania dvojice mimo Slovenska, podľa Daňka už je z vyšetrovateľom dohodnutý na termíne výsluchu. „Ale záleží naozaj od toho, či sa vráti, alebo nie,“ doplnil šéf NAKA.
Trestná vec expolicajta Romana S., bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a podnikateľa Norberta Bödöra sa podľa Úradu špeciálnej prokuratúry týka podozrení z korupcie v kauzách Doprastav, Váhostav a Technopol, „keď mali vtedajší predstavitelia Policajného zboru manipulovať trestné stíhania v prospech podozrivých oligarchov, a to za úplatky presahujúce 90-tisíc eur“.
Gašpar bol po zadržaní prepustený, keďže službukonajúci prokurátor sa nestotožnil s návrhom vyšetrovateľa na väzobné stíhanie obvineného. Romana S. zase do väzby nevzal sudca Špecializovaného trestného súdu. Voči rozhodnutiu podal prokurátor sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR.