Viac

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň. Informoval o tom Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika a spresnil, že index autoritárskeho populizmu, ktorý zverejnili think tanky Timbro a Epocenter, ukazuje, že 26,9 percenta Európanov v 31 krajinách podporuje autoritárske politické strany ako na ľavom, tak aj na pravom krídle politického spektra. To je historicky najvyššia hodnota.

  --- Reklama ---

  Ako spresnil inštitút, politické strany sa zvyčajne usilujú o jeden alebo viacero z troch všeobecných cieľov, a to získať funkciu, hlasy a vplyv. Index skúma to, do akej miery sa populistickým stranám podarilo dosiahnuť dva z týchto cieľov, a to hlasy a funkcie.

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň. Informoval o tom Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.

  Inštitút spresnil, že k nárastu podpory pravicového autoritárstva a populizmu viedli obavy v súvislosti s prisťahovalectvom. Radikálna ľavica čelí neustálemu poklesu. Ako inštitút spresnil, Maďarsko, Taliansko, Francúzsko, Grécko a Poľsko majú najvyššiu podporu populistických strán a poskytujú varovanie pred prijímaním populistických politík.

  Naopak, najnižšiu podporu populistických strán majú Chorvátsko, Portugalsko, Spojené kráľovstvo, Luxembursko a Malta. Slovensko sa spomedzi 31 krajín umiestnilo na desiatom mieste. Inštitút spresnil, že štúdia medzi populistické a autoritárske strany zaradila Smer-SD, Slovenskú národnú stranu (SNS), stranu Kotlebovci-ĽSNS a hnutie Republika. Najväčšiu pozornosť venovali strane Smer-SD. „Korene strany v slovenskej sociálnej demokracii v kombinácii s jej nacionalizmom ju najlepšie charakterizujú ako ľavicovo-populistickú a národno-konzervatívnu stranu. V ekonomických otázkach je ľavicová, v sociálnych otázkach konzervatívna a v posledných rokoch sa stala euroskeptickou, pričom Fico je blízkym spojencom Maďarska v Bruseli,“ uvádza sa v záveroch správy.

  --- Reklama ---

  Štúdia si všímala aj útoky predsedu vlády na Ústavný súd, pokusy presadzovať zmeny, ktoré by oslabili schopnosť súdnictva stíhať korupciu, ako aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Ako sa v správe ďalej uvádza, strana Smer-SD vykazuje silné autoritárske tendencie a Fico „vo viacerých ohľadoch testoval hranice demokracie.“ V správe sa rovnako spomína aj návrh na reformu verejnoprávneho vysielania, kedy by bolo verejnoprávne médium RTVS priamo podriadené parlamentu a rezortu kultúry. Štúdia brala do úvahy aj skutočnosť, že Strana európskych socialistov pozastavila Smeru členstvo v roku 2006 a rovnako tomu bolo aj v októbri 2023. Silným faktorom bolo aj zahraničnopolitické pôsobenie strany a jej predsedu. „Smer má znepokojujúce ruské väzby. Strana bola financovaná ruskou bankou a výrazne propagovala verejnú mienku v prospech Ruska. Keď sa Fico v októbri 2023 ujal funkcie premiéra, vláda oznámila, že okamžite pozastaví vojenskú pomoc Ukrajine,“ uvádza sa v záveroch.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Uniesol a znásilnil študentku v Bratislave, pred súd sa však nepostaví. Stíhanie únoscu zastavili

  V českej Poslaneckej snemovni našli kokaín

  Až 61,6 percenta ľudí si myslí, že k spáchaniu atentátu na premiéra Roberta Fica najviac prispelo správanie opozičných politikov.

  Čo podľa Slovákov prispelo k spáchaniu atentátu na Roberta Fica? Toto sú výsledky prieskumu

  Muž sa viezol v neuzamknutom aute, nabúral do druhého

  Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody.

  Včerajšia nehoda na D1 si vyžiadala život dvoch hasičov vo veku 27 a 43 rokov. Polícia začala vyšetrovanie, kto je vinní...

  Ak sa parlamentné voľby konali najbližší víkend, vyhrala by ich strana Smer-SD, ktorej by dalo hlas 21,8 percenta voličov.

  Voľby by podľa prieskumu vyhral Smer-SD s tesným náskokom pred PS

  Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody.

  Prezidentka vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe