Viac

  Podnikatelia budú mať po prijatí európskej smernice EÚ nové byrokratické povinnosti

  Podnikatelia budú mať už onedlho nové byrokratické povinnosti. Budú musieť predstaviť svoje kritériá pri udeľovaní jednotlivých miezd vo svojich podnikoch, či zadefinovať platový postup. Všetko to nariaďuje smernica Európskej únie, ktorú chce Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR implementovať.

  --- Reklama ---

  Zamestnávatelia budú musieť na základe novej regulácie vysvetliť, podľa čoho nastavujú mzdy vo svojom podniku. Rovnako budú mať povinnosť vytvoriť pre zamestnancov platový postup, podľa ktorého budú vedieť, čo musia urobiť, aby získali vyššie odmeny. Podnikatelia budú musieť tiež informovať o priemernej mzde v rodovom členení, a to na jednotlivých pozíciách.

  Všetky tieto informácie budú v komplexných reportoch, ktoré budú musieť podnikatelia pravidelne robiť a posielať ich na kontrolu. Všetky firmy nad 100 zamestnancov budú mať tiež povinnosť zoradiť mzdy mužov a žien do pomyselného radu, rozdeliť ho na štvrtiny, alebo kvartily, v rámci ktorých sa bude skúmať, aké je zastúpenie oboch pohlaví.

  počet fiktívnych živnostníkov na Slovensku

  Pokiaľ sa ukáže, že v jednej zo štvrtín je mzdový rozdiel medzi mužmi a ženami vyšší ako 5 %, podnikateľ to bude musieť vysvetliť. V prípade, že to nedokáže objasniť, prichádzajú rôzne nápravy, konzultácie s ústredným monitorovacím orgánom alebo až sankcie. V prípade problému padá dôkazové bremeno na podnikateľov, ktorí musia pred súdom objasniť, že sa nedopustili diskriminácie.

  --- Reklama ---

  Európska únia chce touto smernicou znížiť rozdiel medzi mužskými a ženskými výplatami. Štatistiky ukazujú, že ženy v EÚ zarábajú o 12,7 % menej než ich mužskí kolegovia. Na Slovensku je to viac ako 16-percentný rozdiel.

  Toto číslo sa počíta spriemerovaním všetkých miezd žien a mužov bez ohľadu na to, ako dlho pracujú, na akých pozíciách, v akých sektoroch, či aké majú skúsenosti. Pokiaľ sa pri porovnávaní očistia niektoré tieto faktory, rozdiel v odmeňovaní mužov a žien sa môže značne znížiť.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur