Viac

  Podľa OSN je v Gaze vysídlených viac ako 260.000 ľudí

  V dôsledku útokov izraelskej armády zo vzduchu, zeme a z mora svoje domovy v pásme Gazy opustilo už viac ako 260.000 ľudí. Informoval o tom v utorok Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA).

  --- Reklama ---

  Ako v stredu uviedla agentúra AFP, ide o dôsledok situácie, ktorá vznikla po tom, ako palestínske militantné hnutie Hamas minulú sobotu spustilo prekvapivý útok na Izrael. Izrael na túto eskaláciu reagoval odvetou. Obe strany hlásia stovky mŕtvych a zranených.

  OCHA v utorok vo svojej aktualizovanej bilancii upozornila, že počet palestínskych vysídlencov bude ďalej rásť. Dodala, že do minulej soboty – v dôsledku predchádzajúcej eskalácie situácie v pásme Gazy – svoje domovy opustilo približne 3000 ľudí.

  domovy v palestínskom pásme GazyZdroj: TASR

  Cielené ostreľovanie izraelskej armády v pásme Gazy zničilo viac ako 1000 obytných jednotiek. Ďalších 560 ich bolo poškodených tak vážne, že sú neobývateľné, uviedol OCHA s odvolaním sa na palestínske úrady.

  --- Reklama ---

  Spomedzi vysídlencov takmer 175.500 ľudí vyhľadalo prístrešie v 88 školách. Agentúra OSN pre pomoc a prácu v prospech palestínskych utečencov (UNRWA) ich prevádzkuje ako núdzové úkryty.

  Viac ako 14.500 ďalších našlo útočisko v 12 vládnych školách. Takmer 74.000 ich zostáva u príbuzných a susedov alebo vyhľadalo prístrešie v kostoloch a iných zariadeniach.

  Počet vysídlených ľudí v Gaze predstavuje najvyšší počet vysídlencov zaznamenaných od 50 dní trvajúcej eskalácie v roku 2014, uvádza sa v správe OCHA, ktorá dodala, že okrem toho zápasí aj s napĺňaním základných potrieb tých ľudí z pásma Gazy, ktorí nemuseli byť vysídlení.

  Izrael uvalil na pásmo Gazy, ktoré už roky žije v režime blokády zo strany Izraela a Egypta, tzv. úplné obliehanie, pričom palestínsku enklávu úplne odrezal od dodávok potravín, vody, pohonných látok a elektriny. Ide o krok, o ktorom generálny tajomník OSN António Guterres povedal, že zrejme zhorší už aj tak zlú humanitárnu situáciu v tejto pobrežnej enkláve.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Trapas amerického prezidenta. Biden na summite NATO predstavil Zelenského ako Putina

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je Pellegrini

  So slovenčinou sa dohovoríš aj v zahraničí. Študenti sa ju učia v týchto štátoch sveta

  Žena zahynula po útoku medveďa počas turistiky v rumunských Južných Karpatoch. Medveďa policajti zastrelili.

  V Karpatoch medveď zabil mladú ženu

  Brazílska federálna polícia obvinila bývalého prezidenta Jaira Bolsonara z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna brazílskych realov.

  Brazílsky exprezident je obvinený z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna realov

  Rusko v pondelok vykonalo rozsiahly raketový útok na Ukrajinu. Terčom sa stalo aj hlavné mesto Kyjiv či Kryvyj Rih v Dnipropetrovskej oblasti.

  Ruský útok zasiahol najväčšiu detskú nemocnicu v Kyjive

  Parlamentné voľby vo Francúzsku vyhrala ľavica

  V Česku vystrája počasie

  V susednom Česku vystrája počasie. Búrky tam majú prvú obeť

  Americký prezident Joe Biden sa v stredu zaviazal, že bude naďalej pokračovať v snahe o znovuzvolenie za prezidenta.

  Biden odmieta žiadosti demokratov, aby stiahol svoju kandidatúru