Viac

  Picassov obraz vydražili v New Yorku za neuveriteľnú sumu. Maľba zachytáva umelcovu milenku

  Obraz svetoznámeho španielskeho maliara Pabla Picassa „Žena s hodinkami“ sa predal na stredajšej aukcii v New Yorku za 139,3 milióna dolárov. Informovali o tom vo štvrtok agentúry AFP a DPA. Podľa nich ide vôbec o druhú najvyššiu sumu, za ktorú kedy vydražili niektoré z Picassových diel.

  --- Reklama ---

  Maľba z roku 1932 zachytáva jednu z umelcových mileniek, partneriek a múz, francúzsku maliarku Marie-Thérse Walterovú. Stala sa inšpiráciou pre viacero jeho obrazov a sôch. Pred aukciou, ktorá prebehla v stredu večer v newyorskej aukčnej sieni spoločnosti Sotheby’s, sa hodnota diela odhadovala na vyše 120 miliónov dolárov.

  Majstrovské dielo v každom ohľade

  „Žena s hodinkami“ bola doposiaľ súčasťou zbierky newyorskej mecenášky umenia Emily Fisherovej Landauovej. Tá zomrela v marci vo veku 102 rokov. Zberateľka obraz kúpila v roku 1968 a aukčná sieň Sotheby’s tento týždeň ponúka záujemcom aj ďalšie diela z jej bohatej pozostalosti.

  Informácia o tom, kto „Ženu s hodinkami“ (Femme a la montre) získal na stredajšej dražbe, nebola bezprostredne zverejnená. Expert Sotheby’s na impresionizmus a moderné umenie Julian Dawes predané plátno označil za „majstrovské dielo v každom ohľade“.

  --- Reklama ---

  „Je plné radostnej, vášnivej bezstarostnosti, ale zároveň je absolútne premyslené a uvážené,“ konštatoval Dawes.  

  Zdroj: Profimedia

  Aukčná sieň Sotheby’s na predaji zbierky Emily Fisherovej Landauovej, ktorej súčasťou sú aj diela Andyho Warhola, Jaspera Johnsa, Willema de Kooninga či Marka Rothka, zarobila už vyše 400 miliónov dolárov. Odborníci hodnotia pozostalosť Fisherovej Landauovej ako jednu z najvýznamnejších zbierok moderného umenia na svete.

  Pablo Picasso (1881-1973), považovaný za jedného zo zakladateľov avantgardného umeleckého smeru kubizmus, spoznal Marie-Thérse Walterovú, ktorá býva označovaná za jeho „zlatú múzu“, v roku 1927 v Paríži. Ich vzťah trval zhruba osem rokov. Mali spolu dcéru Mayu Widmaierovú-Picassovú, ktorá zomrela vlani v decembri vo veku 87 rokov.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch: Cenu dostane aj Viggo Mortensen známy z Pána prsteňov

  Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

  Britský herec Ian McKellen sa v nemocnici zotavuje z pádu z pódia, ktorý utrpel v pondelok večer počas predstavenia v divadle v Londýne.

  Predstaviteľ Gandalfa skončil v nemocnici. Herca odviezli priamo počas divadelného predstavenia

  Vo vojenskom obvode v Česku vybuchla munícia, sú tam zranení

  V Kyjive sa uskutočnil dúhový pochod

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Mesto bude platiť ľuďom, ktorí si adoptujú psy. Dostanú tretinu minimálky mesačne

  Cudzinec, ktorého minulý týždeň zadržala česká polícia, sa pokúšal o podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD.

  Česká polícia prekazila plánovaný podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD