Viac

  Ódor: Chceme spolutvoriť politiku EÚ, nielen robiť v europarlamente youtuberov

  Aj keď blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu (EP) zmenia pomery poslancov v jednotlivých frakciách a dá sa očakávať posilnenie extrémistických síl, kľúčovú úlohu pri formulácii politík Európskej únie by mali aj naďalej hrať politické rodiny kresťanských demokratov, socialistov a liberálov.

  --- Reklama ---

  Progresívne Slovensko (PS) by sa ako súčasť tej tretej z nich chcelo aktívne spolupodieľať na tvorbe európskej politiky. V TASR TV to povedal líder eurokandidátky Progresívneho Slovenska Ľudovít Ódor.

  Upozornil, že strany, ktoré nie sú súčasťou niektorého z dôležitých politických zoskupení v EP, majú len veľmi malý vplyv na reálne formovanie europolitiky a ich zástupcovia sú v europarlamente skôr do počtu. „Ja rád ovplyvňujem veci a byť v parlamente len za nejakého youtubera, to sa mi veľmi nechce,“ konštatoval Ódor.

  Všetci kandidáti PS sú podľa Ódora pripravení v prípade zvolenia do EP reálne nastúpiť, hnutie sa nesnažilo dať na kandidátnu listinu populárne politické špičky z domácej politiky, ktoré by si neskôr mandát v EP neprevzali. „Nejde o recykláciu starších politických tvárí, ktoré si možno idú do Bruselu iba oddýchnuť. My sme väčšinou noví a ideme do toho s novou energiou,“ tvrdí.

  --- Reklama ---

  PS má podľa neho ambíciu opäť vyhrať európske voľby na Slovensku a ešte zlepšiť výsledok spred piatich rokov. „Bol by som naozaj rád, keby sme vedeli získať aspoň päť mandátov. Chceme vo voľbách poraziť Smer a vyslať pre ľudí signál nádeje, že sa to dá aj inak,“ vyhlásil.

  Zdroj: TASR

  Kľúčovou politickou témou pre PS je zvýšenie konkurencieschopnosti Európskej únie v porovnaní s USA a Čínou, za prostriedok k tomu pokladajú digitálnu zelenú transformáciu a podporu špičkového vzdelávania. PS však má v programe aj rozvoj bezpečnej jadrovej energetiky. Práve schopnosť Slovenska vyrábať elektrickú energiu z iných zdrojov, ako z fosílnych palív, nám dáva podľa Ódora šancu zvládnuť nároky transformácie, vrátane nárastu elektromobility.

  „EÚ cez Plán obnovy posiela na Slovensko balík peňazí na zelenú a digitálnu transformáciu. Treba to využiť v prospech nášho priemyslu. A máme výhodu, že je tu aj bezpečná jadrová energia,“ doplnil Ódor.

  Otázku možného rušenia práva veta členských štátov únie nepokladá v tejto chvíli za aktuálnu politickú tému, keďže je potrebný konsenzus všetkých členských štátov, ktorý v súčasnosti nie je politicky reálny. Vie si však do budúcnosti predstaviť zjednodušovanie niektorých rozhodovacích mechanizmov v únii.

  „Vo finančnej oblasti treba vytvárať kapitálovú úniu, aby sa ľudia a podniky cítili všade ako doma. Je tam ešte obrovský priestor. Nie je dobudovaná ani banková únia,“ pripomenul. Keď sa na území EÚ zrušil roaming, obyvatelia únie mohli priamo pocítiť výhody spoločnej európskej politiky a takýchto príkladov bude podľa Ódora do budúcnosti treba viac.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné

  Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi. Situácia je podľa Gröhlinga veľmi vážna.

  SaS pripravuje zákon na ochranu médií

  Až 4 milióny dospelých Slovákov užívajú výživové doplnky, tretina denne

  Zdravotný stav premiéra zodpovedá prognózam. V pondelok absolvuje kontroly

  Opitý vodič pri Sabinove zrazil 6 ľudí, z toho tri deti. Mal to vraj urobiť úmyselne

  Politológ o voľbách do europarlamentu: Kampani sa nevenuje vyššia pozornosť aj pre únavu voličov

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  S využitím úspor sporiteľov z druhého piliera na štátne investície väčšina ľudí nesúhlasí