Viac

  Od novozvoleného prezidenta sa veľa neočakáva, uviedol politológ Štefančík

  Od novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho sa podľa politológa Radoslava Štefančíka veľa neočakáva. Uviedol to pre agentúru SITA a pripomenul, že Pellegrini kandidoval ako zástupca súčasných vládnych strán.

  --- Reklama ---

  „Slovenská národná strana sa pridala až pred druhým kolom, aj to so zaťatými zubami,“ uviedol politológ a pokračoval, že Pellegrini bude stále akoby členom vládnej koalície. „Už teraz sa čaká so zákonom na zoštátnenie verejnoprávnych televízií na nového prezidenta. Vládna koalícia bude očakávať, že bude vždy po ruke. Voči Petrovi Pellegrinimu teda veľké očakávania nemáme. Ale každý politik môže prekvapiť,“ skonštatoval Štefančík s tým, že Pellegrini bude mať päť rokov na to, aby dokázal, že nie je len tým, ktorý je vždy po ruke, keď je potrebné niečo schváliť.

  Politológ zhodnotil aj prezidentovanie Zuzany Čaputovej. Prezidentka podľa Štefančíka vždy stála na správnej strane. „Odhodlane obhajovala princípy právneho štátu a liberálnej demokracie. A to aj vtedy, keď si svojimi rozhodnutiami mohla pohnevať nielen politické strany, ale aj časť spoločnosti,“ zdôraznil politológ s tým, že si navyše vždy zachovala slušnosť, a to aj v prípadoch, keď na ňu útočili a šírili voči nej nenávisť.

  „Reagovala vždy slušne s vierou, že slušnosť dokáže poraziť nenávisť a agresiu. Nevstupovala príliš do straníckych súbojov, ale keď si to vyžadovali okolnosti, vedela rázne vystúpiť,“ pripomenul Štefančík a skonštatoval, že ak je liberálna demokracia založená na deľbe moci a vzájomnom vyvažovaní jednotlivých mocenských zložiek, Čaputová si plnila úlohy svedomito. „Vyvažovala vládu i parlament, a možno aj preto ju mal v zuboch nielen Robert Fico (Smer-SD), ale aj Igor Matovič (hnutie Slovensko),“ uzavrel politológ.

  Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum