Viac

  Slováci pracujúci v tomto sektore môžu prísť o prácu. Nové pracovné príležitosti očakávajú tieto firmy

  Najviac nových pracovných príležitostí očakávajú firmy v sektore dopravy, logistiky a automotive, pričom ide o hodnotu +37 %. Najhoršie si vedie sektor komunikačných služieb (-11 %), kde budú zamestnancov prepúšťať. Vyplýva to z pravidelného štvrťročného prieskumu agentúry ManpowerGroup, o ktorom na štvrtkovej tlačovej konferencii informovala generálna manažérka spoločnosti Zuzana Rumiz.

  --- Reklama ---

  „Pokles sektora komunikačných služieb pripisujeme zavedeniu nových technológií v rámci tohto sektora, akou je napr. umelá inteligencia. Samozrejme, že sa to utrasie, ale zatiaľ je citeľné v tejto podobe, že väčšina firiem bude viac znižovať počet nových zamestnancov než zvyšovať,“ priblížila Rumiz.

  Nárast pracovných príležitostí očakávajú aj firmy v sektore finančníctva a nehnuteľností, ide o hodnotu +36 %. Sektor komunikačných služieb medziročne klesol o 58 %. V globále je to najslabší sektor zo všetkých. Do negatívnych čísiel sa okrem neho prepadli aj sektory energetika a sieťové odvetvia (-2 %) a obchod a služby (-3 %).

  Ľudia bez práce, ale aj zamestnaní budú mať možnosť získať finančnú podporu na vzdelávanie v rámci nového projektu Zručnosti pre trh práce.Zdroj: Shutterstock

  Čistý index trhu práce na Slovensku očistený o sezónne výkyvy predstavuje pre druhý kvartál tohto roka hodnotu +12 %. Ide o rozdiel medzi počtom zamestnávateľov, ktorí predpokladajú zvýšenie počtu zamestnancov, a tých, ktorí očakávajú zníženie ich počtu.

  --- Reklama ---

  V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom je to pokles o 5 percentuálnych bodov. Najvyššia hodnota čistého indexu trhu práce je na východnom a západnom Slovensku, a to +17 %. Najnižšia hodnota +6 % je na strednom Slovensku.

  Nárast počtu zamestnancov očakáva 33 % slovenských zamestnávateľov, 20 % predpokladá pokles a 43 % neočakáva žiadnu zmenu. K téme sa nevyjadrilo 5 % zamestnávateľov.

  Najviac nových pracovníkov plánujú prijímať stredne veľké firmy s 1000 zamestnancami, a to s čistým indexom trhu práce +30 %. Za nimi nasledujú firmy s asi 50 až 249 zamestnancami (+24 %). Prepúšťať budú v tomto kvartáli firmy s viac ako 5000 zamestnancami (-5 %).

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy

  Táto základná potravina na Slovensku zlacnela. U susedov je však cena stále lepšia

  Zamestnávatelia sa oddnes môžu uchádzať o finančný príspevok za vytvorenia pracovného miesta pre nových nezamestnaných

  Slováci preferujú nákup v slovenských e-shopoch viac ako v zahraničných. Ukázali to dáta z Eurostatu za rok 2023 spolu s údajmi od Shoptet.

  Slováci viac nakupujú v slovenských e-shopoch ako v zahraničných

  Vláda chce viac zdaniť používateľov e-cigariet a vyznávačov sladených nápojov