Viac

  Nemecko sa vzdalo snáh o vrátenie sochy, ktorú Mussolini predal Hitlerovi

  Nemecko a Taliansko vyriešili dlhodobý spor týkajúci sa kópie slávnej antickej sochy, ktorú svojho času predal nacistickému Nemecku taliansky fašistický diktátor Benito Mussolini. Informovala o tom v stredu agentúra DPA. Socha zostane v Rímskom národnom múzeu v talianskej metropole ako majetok talianskeho štátu, oznámil tamojší minister kultúry Gennaro Sangiuliano po utorkovom stretnutí s nemeckým veľvyslancom. Nemecká vláda potvrdila, že svoju žiadosť o vrátenie sochy stiahne.

  --- Reklama ---

  Socha z polovice 5. storočia pred n.l. znázorňuje muža vrhajúceho disk a je známa pod názvom Discobolus Lancellotti. Mussolini ju v roku 1938 predal Nemecku, pričom niekoľko rokov bola vystavená v múzeu umenia Glyptotéka v bavorskej metropole Mníchov.

  V roku 1948 ju však vrátili Taliansku ako „ulúpené umenie“ napriek tomu, že jej podstavec zostal v Mníchove a predstavitelia tamojšieho múzea naliehali na jej vrátenie.

  Socha zostane v Rímskom národnom múzeu v talianskej metropole ako majetok talianskeho štátuZdroj: Profimedia

  Súčasný riaditeľ Glyptotéky Florian Knauss na nedávnu požiadavku Rímskeho národného múzea o navrátenie podstavca reagoval argumentom, že v prípade predaja išlo o legitímnu kúpu a nie o dar Mussoliniho nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi.

  --- Reklama ---

  Discobolus Lancellotti je 1,55 metra vysokou mramorovou kópiou pôvodnej bronzovej sochy od slávneho starogréckeho sochára Myróna, ktorú objavili v 18. storočí v Ríme a následne bola vo vlastníctve rodiny Lancellottiovcov, spresňuje DPA.

  Nacistickému diktátorovi Adolfovi Hitlerovi sa socha veľmi zapáčila, keď bol na návšteve vtedajšieho fašistického Talianska, čo Mussolliniho podnietilo k jej predaju.

  Sangiuliano v utorok po stretnutí s nemeckým ambasádorom vyhlásil, že nemecká vláda za sochu nebude požadovať žiadnu náhradu. Nebolo však bezprostredne jasné, aký bude osud jej podstavca, konštatuje DPA.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  U našich susedov našli v priebehu jedného dňa päť mŕtvych tiel. Išlo o ženy

  Von der Leyenová: Európska komisia uvoľní zmrazené financie pre Poľsko

  Hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan má vážne zdravotné problémy. Čaká ho operácia v zahraničí

  Maďarský parlament bude voliť nového prezidenta v pondelok

  Británia oznámila nové sankcie proti Rusku. Urobila tak pri príležitosti blížiaceho sa druhého výročia vojny na Ukrajine...

  Demokratická únia Maďarov na Ukrajine (UMDSZ) podporuje rozhodnutie začať prístupové rokovania EÚ s Kyjevom.

  Kto bude ďalším prezidentom Maďarska? Orbánova strana má svojho kandidáta

  Austrálskeho biskupa obvinili zo sexuálnych zločinov. Ide o činy spred desiatich rokov

  Biden sa vulgárne vyjadril na adresu Putina. Nazval ho „šialený s***n syn“