Viac

    Nebezpečný parazit ohrozuje psy. Nakaziť sa môžu hlavne pri cestovaní

    Majiteľov psov, ktorí s nimi cestujú do zahraničia, môže po návrate domov prekvapiť nechcený suvenír z dovolenky. Ešte sme nedokázali zvládnuť prítomnosť „srdcového červa“ a dirofilariózy prenášanej komármi, a našich už psov ohrozuje ďalší nebezpečný parazit – Leishmania. Upozorňujú na to parazitológovia zo Slovenskej akadémie vied (SAV).

    --- Reklama ---

    Toto závažné parazitárne ochorenie si psy prinášajú hlavne z krajín južnej Európy. V priebehu posledných desiatich rokov sa klimatická zmena postarala o šírenie pôvodcov ochorení do oblastí, kde sa predtým nevyskytovali. „Leišmaniózu u psov spôsobujú jednobunkové parazity, ktoré prenášajú mušky – kútovky, bodavý hmyz z rodu Phlebotomus. Najčastejším pôvodcom ochorenia u psov je druh Leishmania infantum, ktorý k svojmu menu prišiel vďaka tomu, že táto infekcia sa historicky vyskytovala hlavne u detí,“ vysvetlila Martina Miterpáková z Parazitologického ústavu SAV.

    Parazit napáda bunky kože, sleziny, pečene, lymfatických uzlín a kostnej drene, ktoré sú súčasťou imunitného systému, čo má za následok veľmi vážne poškodenie organizmu. Ochorenie môže prebiehať bez príznakov dlhú dobu, aj niekoľko rokov. Avšak infikované psy sa stávajú neodhalenými nosičmi parazita. Medzi typické príznaky, ktoré môžu majitelia psov a veterinári pozorovať, patria zmeny na koži, výrazný úbytok svaloviny hlavne na spánkoch a sánke, strata srsti – primárne na hlave a nohách, zväčšenie lymfatických uzlín či extrémne prerastanie pazúrov.

    Ešte sme nedokázali zvládnuť prítomnosť dirofilariózy prenášanej komármi, a našich už psov ohrozuje ďalší nebezpečný parazit - Leishmania.Zdroj: Pexels

    Aj keď prirodzená cirkulácia leišmánií na Slovensku zatiaľ nebola potvrdená, v posledných rokoch si túto infekciu ako suvenír prináša čoraz viac psov – cestovateľov. Medzi rizikové destinácie patria Španielsko, Portugalsko, Grécko, Taliansko, ale aj najobľúbenejší cieľ našich dovolenkárov, Chorvátsko, kde sa parazit vyskytuje najmä v oblasti strednej Dalmácie.

    --- Reklama ---

    Liečba tejto parazitárnej infekcie je finančne aj medicínsky veľmi náročná. Navyše, lieky aktuálne dostupné na trhu nie sú schopné túto infekciu úplne vyliečiť. Dovolenkári so psami by sa preto mali zamerať na preventívne opatrenia.

    „Pre psov cestujúcich zo Slovenska do Stredomoria je možné odporučiť použitie insekticídnych sprejov ako ochranu pred vektormi parazita a ich držanie vo vnútri za súmraku a úsvitu, keď sú mušky najaktívnejšie. Po návrate z dovolenky v rizikovej krajine môže majiteľ požiadať veterinárneho lekára o test na prítomnosť protilátok voči tomuto parazitovi,“ odporúča parazitologička a zároveň zdôrazňuje, že napriek tomu, že leišmanie sú prenosné aj na človeka, aktuálne sa v Európe vyskytujú hlavne prípady infekcie importované z trópov.

    Zdroj :
    SITA

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Finančná správa vyzbierala vyše 90-tisíc eur v pokutách od nepoctivých podnikateľov

    Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

    Na Letisku v Bratislave evakuujú ľudí. Niekto tam nahlásil bombu

    Vybrané diaľničné obchvaty miest budú na Slovensku od štvrtka zadarmo

    Na Kysuciach sa zrazil vlak s osobným autom, vodička utrpela zranenia

    Podľa najnovších údajov Slovenskej asociácie pre elektromobilitu sa ku koncu júna 2023 nachádzalo v krajine 2 158 verejných nabíjacích bodov.

    Na Slovensku pribúdajú nabíjačky pre elektromobily. Už je ich vyše 2000

    Polícia zadržala na hranici cudzinca, ktorý mal falošné doklady

    Doručovacia služba Packeta, súčasť medzinárodného holdingu Packeta Group, zaznamenala v uplynulom roku pozoruhodný rast.

    Packeta pripravuje novinku. Mení sa zásadná vec, zásielku si vyzdvihneš jednoduchšie

    Ľudí s arachnofóbiou táto správa nepoteší. Zoológovia objavili tri nové druhy pavúkov