Viac

    Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase znepokojil aj české inštitúcie

    Politicky motivovaná snaha o transformáciu kultúrnych inštitúcií na Slovensku, obzvlášť verejnoprávnej RTVS, je krajne znepokojujúca. V spoločnom prehlásení to uviedli zástupcovia Českého výboru ICOM, Asociácie múzeí a galérií ČR a Rady galérií ČR. Podľa nich je na RTVS v súčasnosti vyvíjaný veľký tlak.

    --- Reklama ---

    Súčasne vyjadrujú plnú podporu odborným pracovníkom a zamestnancov slovenských inštitúcií, ktoré sa usilujú o zachovanie nezávislosti slovenskej kultúry a médií.

    „Podporujeme Slovenský komitét ICOM, Zväz múzeí na Slovensku a Radu galérií Slovenska ako organizácie, ktorých názor by nemal byť obchádzaný a vylučovaný z rokovaní a z rozhodovania o otázkach kultúry SR,“ vyhlásili signatári s tým, že sa pripájajú aj k výzve na ochranu RTVS pred nedemokratickými a proti slobode mierenými politickými pokusmi o ovládnutie slovenského verejnoprávneho média.

    Ako vysvetlili, Český výbor ICOM, Asociácia múzeí a galérií ČR a Rada galérií ČR sú blízkymi partnermi Slovenského komitétu ICOM, Zväzu múzeí na Slovensku a Rady galérií Slovenska. „Tieto profesné organizácie spájajú úzke pracovné vzťahy, čo potvrdzuje aj Memorandum o vzájomnej spolupráci uzatvorené medzi českými a slovenskými partnermi,“ uzavreli signatári.

    --- Reklama ---

    Ministerstvo kultúry v pondelok predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Podľa návrhu sa má zriadiť verejnoprávna inštitúcia Slovenská televízia a rozhlas, ktorá nahradí súčasný Rozhlas a televíziu Slovensku.

    Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

    Po novom už nebude voliť generálneho riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa Národná rada SR, ale novovzniknutá Rada Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorej troch členov nominuje priamo ministerstvo kultúry a štyroch parlament. Zákon zároveň zavádza nový inštitút Programovej rady Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorá bude dohliadať nad vysielaným programom.

    Tento orgán má mať 11 členov, z ktorých deväť bude voliť aj odvolávať parlament. Dvoch členov rady si zvolia spomedzi seba zamestnanci Slovenskej televízie a rozhlasu, jedného za oblasť televízneho vysielania a druhého za oblasť rozhlasového vysielania. Opozícia návrh tvrdo kritizuje. Hovorí o „totalitnom šialenstve“ a cenzúre. Podľa nej ide o snahu politicky ovládnuť verejnoprávne médiá a dosadiť si do nich „svojich ľudí“.

    Zdroj :
    SITA

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    Dobrou správou pre diabetikov je, že zdravotné poisťovne budú od septembra hradiť nové lieky na cukrovku a ďalšie chronické ochorenia.

    Slovenské zdravotné poisťovne budú hradiť nové lieky, ktoré môžu zachrániť životy

    Ďalšie zdražovanie potravín? Slovenským výrobcom končí daňová úľava, odraziť sa to môže v našich peňaženkách

    Muž sa obnažoval pred maloletou, hrozí mu väzenie

    Polovica slovenskej populácie nesúhlasí s tým, aby LGBTQI+ páry mali rovnaké práva ako heterosexuáli, vyplýva to z prieskumu.

    Sú Slováci za zrovnoprávnenie LGBTQI+ párov? Toto ukázal prieskum

    Policajný vyšetrovateľ navrhol väzobné stíhanie pre muža, ktorý v sobotu v nemocnici na Kramároch napadol pacienta a zdravotníkov.

    Polícia navrhuje väzbu pre muža, ktorý napadol pacienta a zdravotníkov

    Slováci podľahli dovolenkovému ošiaľu. Cestovné kancelárie majú už letné zájazdy takmer vypredané

    Slováci podľahli dovolenkovému ošiaľu. Cestovné kancelárie majú už letné zájazdy takmer vypredané

    Na väčšine územia Slovenska hrozia v sobotu búrky

    SHMÚ: Na väčšine územia Slovenska hrozia v sobotu búrky, platia preto výstrahy

    Zrušia sa niektoré pravidelné vlakové spojenia. Ktorých Slovákov to ovplyvní najviac?