Viac

  Najviac Slovákov s dlhmi po splatnosti pochádza z tohto kraja, ukázala analýza

  Zadlženosť slovenských domácností klesá. Vlani sa priemerný dlh po splatnosti oproti predchádzajúcim rokom mierne znížil a je na rovnakej úrovni ako v roku 2020. Takisto klesli priemerné záväzky po splatnosti na 2 500 eur.

  --- Reklama ---

  Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch majú dlhy po splatnosti skôr muži, ktorí majú aj vyššie záväzky. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Kruk, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných inštitúcií a korporátnych zákazníkov.

  Najviac Slovákov s dlhmi po splatnosti pochádza z Košického kraja, ide takmer o 19 % slovenských dlžníkov s priemerným dlhom 2 200 eur. Nasleduje Prešovský kraj so 17 % dlžníkov a priemerným dlhom 2 300 eur a Banskobystrický kraj so 16 % dlžníkov a priemernou výškou záväzkov 2 400 eur. Najvyšší priemerný dlh po splatnosti z celého Slovenska majú dlžníci z Bratislavského kraja, a to približne 3 400 eur. Najnižšie zastúpenie dlžníkov so záväzkami po lehote splatnosti v rámci celého Slovenska vykazuje Žilinský a Trenčiansky kraj, zhodne necelých 8 %.

  Ako výsledky analýzy komentuje generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová, zníženie inflácie spojené s upokojením situácie na energetických trhoch mierne uľavilo slovenským domácnostiam. No tlak na rodinné rozpočty aj tak pretrváva.

  --- Reklama ---
  Priemerná ročná inflácia za rok 2023 vzrástla medziročne o 10,5 %. Jej vývoj v jednotlivých mesiacoch bol turbulentný.Zdroj: Shutterstock

  „Slováci reagujú na uplynulé nepriaznivé ekonomické obdobie a učia sa aktívne pracovať s rozpočtom, vytvárajú si finančné rezervy a v zložitej finančnej situácii hľadajú nové zdroje príjmov. Pasivita v prípade neschopnosti splácať záväzky môže mať katastrofálne následky a viesť k exekúcii, preto je často kľúčová komunikácia s veriteľmi a hľadanie spoločného riešenia, ako sa z dlhov dostať,“ podotýka Palendalová.

  Slováci majú finančné záväzky po lehote splatnosti najmä v produktívnom veku. Takmer 25 % slovenských dlžníkov je vo veku 35 až 54 rokov. Ich priemerný dlh dosahuje viac ako 2 700 eur. Iba 4 % dlžníkov s priemerným dlhom približne 700 eur patria do vekovej kategórie 18 až 24 rokov. Takmer 13 % dlžníkov je starších ako 65 rokov a priemerne dlžia viac ako 2 000 eur. Počet dlžníkov s dlhmi po splatnosti v seniorskom veku medziročne vzrástol z 8 % na 13 %.

  Seniori sú podľa Palendalovej veľmi zraniteľnou skupinou, ktorá je vystavená zvýšenému riziku problémov so splácaním dlhov a prípadne aj exekúcií. „Ich príjem sa s odchodom do dôchodku znížil a často zápasia s nedostatočnou finančnou gramotnosťou, preto bývajú ľahkým terčom nečestných obchodných praktík. Výnimkou nie sú ani pôžičky kvôli deťom a následné prekvapenie, keď deti svoje záväzky nesplácajú,“ dodáva Palendalová.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy