Najdlhší let v rámci záchrany života vlani na Slovensku trval presne 295 minút. Išlo o prevoz pediatrickej pacientky zo zlyhaním pečene z Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach do Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe. Informovala o tom Zuzana Hopjaková, hovorkyňa spoločnosti Air Transporte Europe, ktorá prevádzkuje Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu.
Naopak, najkratší záchranný let trval sedemnásť minút. Na palube viezla posádka Krištof 03 z Popradu pacienta s ťažkými devastačnými poraneniami z Veľkej Lomnice do popradskej nemocnice. Najstaršia pacientka prevážaná na palube v roku 2023 bola 95-ročná žena s cievnou mozgovou príhodou.
Celkovo vlani vzlietli záchranárske vrtuľníky a lietadlo spoločnosti ATE na Slovensku a v Česku na pomoc ľuďom v tiesni a chorým viac ako štyritisíckrát. Posádky leteckých záchranárov tak pomohli historicky najväčšiemu počtu pacientov. V porovnaní s rokom 2022 ide o pätnásťpercentný nárast zásahov. Rovnako uskutočnili aj historicky najviac letov v rámci transplantačného programu, a to 44. „Na palube previezli 28 orgánov na transplantáciu, z toho 13 sŕdc aj spolu s transplantačným tímom, sedem obličiek a päť pečení, zvyšok tvorili prevozy darcov či príjemcov orgánov,“ vymenovala Hopjaková.
Neoddeliteľnou súčasťou práce leteckých záchranárov sú aj medicínske lety prúdovým lietadlom, v rámci toho bolo prevezených celkovo 41 pacientov. Väčšina z nich boli pediatrickí pacienti transportovaní do nemeckého Essenu za účelom transplantácie pečene.
Vrtuľníková záchranná zdravotná služba je súčasťou integrovaného záchranného systému. Posádky ATE zasahujú pri úrazoch v horských oblastiach, lesných terénoch a odľahlých lokalitách, ale aj pri záplavách a hromadných nešťastiach. Zároveň sú často využívané aj pri prevozoch pacientov medzi nemocnicami a transportoch pre transplantačný program.