V okolí českého mesta Břeclav pri hraniciach so Slovenskom sú premnožené tzv. kalamitné komáre. Ako referuje web TV Nova, aj keď zatiaľ nehrozí šírenie nebezpečných chorôb, podľa odborníkov by sa situácia mohla čoskoro zmeniť. Nie je to však netradičný jav, keďže ešte v 50. rokoch minulého storočia tento hmyz prenášal na juhu Moravy maláriu.
„Na možnosť lokálneho zvýšenia výskytu takzvaných kalamitných druhov komárov upozorňuje Krajská hygienická stanica Juhomoravského kraja. K ohrozeným lokalitám parí hlavne vlhké územia okolo Břeclavi,“ informuje TV Nova.
Český epidemiológ Roman Prymula tvrdí, že sa blíži riziko výskytu komárov, ktorí môžu prenášať napríklad západonilskú horúčku. „Zatiaľ sa u nás pozitivita nezistila. To nebezpečenstvo sa však k našim hraniciam blíži každým rokom. Nebezpečné druhy sú už v tesnej blízkosti našich hraníc, a sú už dokonca aj v severnejších častiach Nemecka, takže nás ich šírenie obkročilo,“ povedal Prymula.
Ďalší epidemiológ Petr Smejkal varuje v súvislosti so šírením niektorých druhov komárov z juhu Európy aj pred výskytom ďalších chorôb. „Ide o infekčné choroby, ktoré sa predtým šírili v subtrópoch a teraz sú aj v Taliansku. A je možné, že prídu aj na juh Moravy,“ upozorňuje Smejkal.
Podľa neho však nemusí ísť o úplne novú situáciu, pretože ešte v 50. rokoch minulého storočia boli na juh od Brna komáre schopní šíriť maláriu. Už niekoľko rokov sa v Rakúsku vyskytuje komár tigrovaný, schopný šíriť vírus zika či horúčku dengue. Vedecká štúdia citovaná odborným časopisom Lancet však pripomína, že prípady horúčky dengue už boli vo Viedni zaznamenané aj v roku 1921.