Ficova vláda sa bude pokúšať presadiť novelu Trestného zákona, ktorá podľa Pravdy prinesie najväčšie zmeny od roku 2005. Balík obsahuje zrušenie Špeciálnej prokuratúry, častejšie využitie alternatívnych trestov a aj miernejšie tresty za drogy.
Dôležitá problematika
Slovensko má početnú väzenskú populáciu, čo súvisí s tým, že v porovnaní so západnou Európou u nás končí za mrežami mnoho páchateľov nenásilnej trestnej činnosti. Poznáme desiatky prípadov, keď sa vo väzbe ocitli ľudia za pár gramov marihuany. Väzba, samozrejme, mala veľmi negatívny dopad na ich ďalší život.
Navrhovaná novela Trestného zákona počíta s tým, že v prípade miernych drogových deliktov (ale aj ďalších skutkov) sa uprednostnia alternatívne tresty, ako napríklad domáce väzenie či verejnoprospešné práce. Taktiež by sa mala vo väčšej miere využívať práca sociálnych pracovníkov v snahe napravenia páchateľa.
Aké zmeny prichádzajú?
Novela trestného zákona podľa portálu tvnoviny.sk rozlišuje ľahké a tvrdé drogy. Taktiež robí rozdiel medzi konzumentom a dílerom. Zároveň stanovuje tzv. „nepatrné množstvo“, teda množstvo, za ktorého držbu bude nízky trest, napríklad podmienka.
Pri marihuane je nepatrné množstvo 2 gramy (pre porovnanie – v ČR je to 20 g), pri pervitíne 0,2 gramu, pri heroíne 0,5 gramu, pri kokaíne 0,3 gramu, pri MDMA 0,8 gramu alebo tri tablety.
Mladistvé osoby by mali byť podľa novely miernejšie trestané. Taktiež by sa mali uvoľniť možnosti individualizácie trestov sudcami. To znamená, že s prihliadnutím na unikátne okolnosti každého prípadu by mal sudca väčšiu voľnosť pri vymeriavaní trestu v rámci najnižšej a najvyššej možnej trestnej sadzby.
Trvá to príliš dlho
Neúmerne vysoké tresty za prechovávanie drog sa na Slovensku stali častým terčom ľudových vtipov. Kritizovali ich odborníci, aktivisti aj orgány Európskej únie. Návrhy na ich úpravu vypracovali už predošlí ministri a súčasné znenie do veľkej miery čerpá už z ich existujúcich návrhov.
Ako uvádza Pravda, Slovenská advokátska komora novelu považuje za posun správnym smerom, avšak aj po jej schválení bude mať Slovensko na európske pomery veľmi prísne tresty. Komora však kritizuje snahu presadiť veľké zásahy do legislatívy v skrátenom konaní, čo obmedzuje odbornú diskusiu. Rovnaký názor má parlamentná opozícia a prezidentka.