Viac

  Máš nárok na daňový bonus na deti, ak žiješ na Slovensku, ale pracuješ v zahraničí? Expert má odpoveď

  Ľudia žijúci na Slovensku, ktorí sú zároveň slovenskými občanmi a slovenskými daňovými rezidentami, majú nárok na daňový bonus pre deti aj keď pracujú v zahraničí, napr. v Rakúsku. Na sociálnej sieti to uviedol expert na dane a odvody Jozef Mihál.

  --- Reklama ---

  „V daňovom priznaní, ktoré si ako slovenský daňový rezident musíte podať na Slovensku, máte právo uplatniť si daňový bonus na deti a pri výpočte maximálnej sumy daňového bonusu sa započíta aj váš čiastkový základ dane, ktorý vám vychádza z príjmov zdanených v Rakúsku,“ vysvetľuje Jozef Mihál.

  Ak daňové priznanie podáva manželka daňovníka a daňový bonus si uplatňuje ona, môže si podľa Mihála za účelom dosiahnutia čo najvyššieho daňového bonusu započítať manželov čiastkový základ dane, ktorý mu vychádza z príjmov zdanených v Rakúsku, či inde.

  Zdroj: Shutterstock

  Uvedieme aj konkrétny príklad od J. Mihála. Pán Milan pracuje ako zamestnanec v Rakúsku, za rok 2023 jeho príjem znížený o odvody dosiahol sumu 35-tisíc eur. Daň z príjmu platil v Rakúsku, na Slovensku žiadne zdaniteľné príjmy nemal. Pán Milan s rodinou žijú na Slovensku, daňový bonus na tri deti vo veku do 18 rokov si počas roka 2023 uplatňovala vo svojom zamestnaní manželka pána Milana, pani Milada.

  --- Reklama ---

  Pretože jej príjem nepostačil na vyplatenie plnej sumy (12 mesiacov x 3 deti x 140 eur = 5040 eur, pani Milada si podáva daňové priznanie, typ A. V daňovom priznaní si zapíše do riadkov 32 a 32a údaje svojho manžela a jeho čiastkový základ dane, sumu 35 tisíc eur. V súčte ich čiastkový základ dane dosiahne teda sumu 45 tisíc eur. Z tejto sumy predstavuje 34 percent sumu 15 300 eur, čo znamená, že Finančná správa pani Milade doplatí sumu daňového bonusu do plnej výšky 5 040 eur.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy