Viac

    Lesy v Patagónii na juhu Argentíny zachvátil požiar, založili ho podpaľači

    Argentínske úrady zistili, že požiar, ktorý zničil približne 600 hektárov národného parku Los Alerces v patagónskych Andách, bol založený úmyselne. Park je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO.

    --- Reklama ---

    O tom, že požiar spôsobili podpaľači, informoval guvernér argentínskej provincie Chubut Ignácio Torres, ktorého v pondelok citovala agentúra AFP. V súvislosti so zisteniami hasičov a záchranárov Torres vyzval na „exemplárne opatrenia“ i potrestanie vinníkov.

    Torres v predchádzajúcom rozhlasovom rozhovore vyhlásil, že požiar založili členovia Mapuche Ancestral Resistance (RAM) – marginálnej domorodej skupine, ktorá si nárokuje pôdu zabratú štátom počas 19. storočia a obhajuje tam i ťažbu dreva.

    Argentínske úrady zistili, že požiar, ktorý zničil približne 600 hektárov národného parku Los Alerces v patagónskych Andách, bol založený úmyselne.Zdroj: Profimedia

    Uviedol súčasne, že problémom nie sú samotní pôvodní obyvatelia, ale tí ľudia, ktorí túto pôdu zaberajú pod rôznymi zámienkami. „Myslím, že je čas s tým definitívne skoncovať,“ deklaroval. AFP dodala, že hasiči bojujú s ohňom, ktorý národný park pustošil tri dni. Snažia sa pritom zabrániť tomu, aby požiar prenikol do neďalekých miest Esquel a Trevelin.

    --- Reklama ---

    Ako v nedeľu spresnil úrad guvernéra provincie Chubut, hasenie v nedeľu skomplikovali poveternostné podmienky, v dôsledku ktorých sa nad oblasťou vznášal dym a znížila sa viditeľnosť.

    Teploty v Patagónii, obvykle chladnom a veternom regióne na krajnom juhu Argentíny, presiahli v lete na južnej pologuli 40 stupňov Celzia, pričom dve provincie do apríla vyhlásili stav ohrozenia kvôli riziku požiarov.

    Národný park Los Alerces má rozlohu viac ako 260.000 hektárov a krajinu tam formovali ľadovce. Od roku 2007 je súčasťou Severopatagónskej andskej biosférickej rezervácie a od roku 2017 je jeho podstatná časť zaradená na zoznam svetového prírodného dedičstva UNESCO.

    Na území parku sa nachádza mnoho horských jazier a vodná nádrž Amutui Quimey a sú tam aj nedotknuté porasty smrekovcov. Rastie tam aj fitzroya cyprusovitá, ktorá môže vyrásť až do výšky 45 metrov a patrí k najvyšším stromom sveta.

    Zdroj :
    TASR

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    V radoch ukrajinských síl bojujúcich proti ruskej invázii pred niekoľkými dňami padol slovenský občan Rastislav Gajdošík.

    Slovenský dobrovoľník padol pri obrane Ukrajiny

    Zlatá olympijská medaila podľa analytika nemala ešte nikdy vyššiu hodnotu ako teraz

    Jeden z najobľúbenejších nápojov Slovákov zdražie. Čo je za tým?

    Žraloky kanadské, nenápadní obyvatelia vôd pri pobreží Brazílie, sa stali nedobrovoľnými konzumentmi kokaínu.

    Svet vedy priniesol niekoľko zaujímavých správ: Antibiotické gény u vodných živočíchov a kokaín v žralokoch

    Žraloky kanadské, nenápadní obyvatelia vôd pri pobreží Brazílie, sa stali nedobrovoľnými konzumentmi kokaínu.

    Testy ukázali, že žraloky pri pobreží Brazílie mali v telách veľké množstvo kokaínu

    "Letná brigáda s armádou", ako ju niektorí nazývajú, ponúka pestrý program. Stredoškolákom priblíži vojenský život.

    Českí stredoškoláci dostali možnosť okúsiť vojenský život

    Zariadenie pre seniorov v chorvátskom meste Daruvar sa stalo dejiskom krvavého útoku, ktorý si vyžiadal päť životov.

    Útočník v domove pre seniorov zastrelil piatich ľudí

    Španielsko: Barcelona zvýši túto turistickú daň

    Chystáš sa na dovolenku do tejto európskej krajiny? Môže ťa nemilo zaskočiť táto zvýšená daň