Viac

Kvalifikačný futbalový zápas v Rumunsku prerušili pre prejavy fanúšikov proti hráčom Kosova

Európska futbalová únia (UEFA) začne disciplinárne konanie voči Rumunom za politické prejavy ich fanúšikov počas utorňajšieho zápasu kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy do Nemecka proti výberu Kosova v Bukurešti. Rozhodca prerušil duel v 18. minúte, keď viacerí fanúšikovia skandovali protikosovské prejavy a rozložili transparent s nápisom „Kosovo je Srbsko“.

--- Reklama ---

Po 45 minútach stretnutie pokračovalo a Rumuni zvíťazili 2:0. Keby aj po prerušení zápasu a návrate hráčov na trávnik pokračovalo nevhodné správanie sa divákov, Kosovčania by podľa platných pravidiel zaznamenali kontumačný triumf 3:0. Priaznivcov najskôr upozornil hlásateľ na štadióne a potom hlavný arbiter poslal futbalistov do šatní. Rumunský kapitán Nicolae Stanciu počas nútenej prestávky prišiel k fanúšikom a dohováral im.

Stanciu síce v 61. minúte zápasu nepremenil pokutový kop, ale v 83. minúte strelil otvárací gól a ten bol napokon víťazný. V nadstavenom čase skóroval Valentin Mihaila. Rumuni neprehrali ani v šiestom kvalifikačnom dueli a zostali na druhom mieste v tabuľke I-skupiny so ziskom 12 bodov. O dva body viac nazbierali vedúci Švajčiari, ktorí v utorok zdolali výber Andorry 3:0. O postup ešte zabojujú tretí Izrealčania, ktorí zvíťazili nad Bielorusmi 1:0 a majú na konte 11 bodov.

UEFA už viackrát potrestala kluby či národné federácie za politické prejavy fanúšikov počas zápasov. Rumunsko patrí medzi krajiny, ktoré doposiaľ neuznali odtrhnutie Kosova od Srbska v roku 2008. Nezávislosť Kosova v súčasnosti uznáva asi sto štátov, vrátane väčšiny členov Európskej únie.