Viac

  Ktoré potraviny zdraželi na Slovensku za rok najviac?

  Potraviny boli v septembri medziročne drahšie o 11,3 %, čo bolo výrazne menej ako v auguste, keď nárast ich cien predstavoval viac ako 13 %. Informuje o tom Štatistický úrad Slovenskej republiky.

  --- Reklama ---

  Rast cien potravín sa zmierňoval už šiesty mesiac za sebou. Celkovo v 8 z 9 sledovaných tried potravín dynamika rastu cien spomalila, a oleje a tuky boli dokonca medziročne lacnejšie o takmer 10 %, čo bol najmä dôsledok poklesu cien masla.

  Medziročná inflácia

  Celková medziročná inflácia v septembri dosiahla hodnotu 8,2 %. Medziročné zdražovanie sa tak utlmovalo už siedmy mesiac po sebe. Spomedzi 12 odborov (výdavkových skupinách domácností) až v ôsmich dynamika medziročného rastu cien klesla, výnimkou boli len 4 odbory, v ktorých boli zaznamenané medzimesačné rasty, respektíve stagnácia cien vybraných tovarov a služieb – v odboroch doprava, alkoholické nápoje a tabak, a pošta a spoje a tiež zdravotníctvo.

  Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú dlhodobo vyššie ceny potravín s nealko nápojmi. Dynamika rastu cien potravín spomaľuje už šiesty mesiac, v septembri boli medziročne drahšie o 11,3 %. Tempo medziročného rastu spomalilo vo všetkých 9 zložkách potravín. Viac ako 20 % medziročný rast cien zostal už iba pri cukre, džeme a cukrovinkách.

  --- Reklama ---

  Rast cien v porovnaní so septembrom 2022 v odbore bývanie a energie klesol na úroveň 6,5 %, je to najnižšia hodnota rastu cien od konca roku 2021.

  Napriek medzimesačnému zdraženiu boli pohonné látky stále o 0,6 % lacnejšie ako pred rokom. Zdynamizoval sa však rast cien v skupine dopravné služby na úroveň 22,5 %.

  Výraznejšiemu poklesu celkovej inflácie zabránil nárast cien v odbore pošta a spoje, najmä pre zvýšenie poplatkov telekomunikačných operátorov na hodnotu 5,1 %. Podobne negatívne na infláciu vplýval aj rast cien v odbore alkoholické nápoje a tabak, spotrebitelia za ne platili v priemere o 9,4 % vyššie sumy ako pred rokom.

  Index spotrebiteľských cien sa v septembri 2023 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 8,2 %, za nízkopríjmové domácnosti o 8,5 % a za domácnosti dôchodcov o 7,9 %.

  Spolu za deväť mesiacov roka 2023 spotrebiteľské ceny dosiahli medziročný rast 12 % (domácnosti zamestnancov 11,9 %, nízkopríjmové domácnosti 12,7 %, domácnosti dôchodcov 12,5 %).

  inflácia, potraviny, účetZdroj: Shutterstock

  Autor

  Matej Mičík
  Matej Mičík
  Svoje žurnalistické vzdelanie som nadobudol na Univerzite Komenského v Bratislave. Venujem sa najmä aktuálnemu obsahu, ktorý sa týka Slovenska.

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Väčšina Slovákov má záujem o investovanie do kryptomien, ukázal prieskum

  Správa, ktorá nepoteší slovenských fajčiarov. Elektronické cigarety a nikotínové vrecúška budú drahšie

  Vo výrobnej hale v Sučanoch vypukol požiar, horí aj strecha

  Slováci nedôverujú médiám. Prieskum priniesol najhorší výsledok za 8 rokov

  Slovensko sa v Svetovej ročenke konkurencieschopnosti prepadlo o šesť priečok

  Obrovské prekvapenie. Slovenskí futbalisti zdolali tretí najlepší tím na svete

  Policajt mimo služby začul dron a odhalil pašované cigarety

  Muž roky týral ženu v garáži, už je v rukách polície