Viac

  Karol III. sa v Keni stretol s predstaviteľmi iných náboženstiev

  Britský kráľ Karol III. sa v piatok v druhom najväčšom meste v Keni Mombase stretol s vedúcimi predstaviteľmi rôznych náboženstiev. Popoludní ukončí štvordňovú štátnu návštevu Kene a s manželkou sa vráti do Británie. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

  --- Reklama ---

  Karol sa v anglikánskej katedrále v Mombase stretol s predstaviteľmi kresťanstva, islamu, hinduizmu a tradičných afrických náboženstiev. V piatok navštívil aj najstaršiu mešitu vo východnej Afrike.

  Keňa si v decembri pripomenie 60 rokov od získania nezávislosti od Británie. Obe krajiny majú blízke ale v niektorých prípadoch komplikované vzťahy. Ide najmä o povstanie Mau Mau z rokov 1952-60, ktoré Británia brutálne potlačila. Zomrelo vtedy najmenej 10.000 ľudí, najmä z kmeňa Kikuyu. Časť historikov tvrdí, že skutočný počet obetí bol oveľa vyšší.

  Karol III.Zdroj: TASR

  Karol sa za činy Londýna z koloniálneho obdobia vyslovene neospravedlnil. V utorok 31. októbra však vyslovil zármutok nad násilím z tohto obdobia.

  --- Reklama ---

  „Na Keňanoch boli spáchané odporné a neospravedlniteľné násilné činy, keď viedli… bolestný boj za nezávislosť a suverenitu. A pre to nemôže existovať žiadne ospravedlnenie,“ povedal na štátnom bankete, ktorý usporiadal prezident William Ruto.

  Kenská komisia pre ľudské práva v nedeľu 29. októbra vyzvala britského kráľa, aby sa „jednoznačne verejne ospravedlnil“ a podnikol kroky k vyplateniu odškodného pre obete neľudského zaobchádzania britskej koloniálnej správy.

  Polícia v prvý deň Karolovej návštevy zablokovala demonštrantov, ktorí žiadali ospravedlnenie a neskôr zrušila plánovanú tlačovú konferenciu obetí potláčania ľudských práv.

  Británia oznámila pomoc v hodnote 5,5 milióna libier (takmer 6,3 milióna eur) na reformy v oblasti vzdelávania v Keni. Karol III. s manželkou kráľovnou Kamilou do Nairobi pricestovali v pondelok večer.

  Karolova matka Alžbeta sa práve počas návštevy Kene vo februári 1952 dozvedela o smrti svojho otca Juraja VI., čím sa stala novou panovníčkou. Vládla až do svojej smrti v septembri 2022.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Úrady zabezpečili šikmú vežu v Bologni, aby predišli jej zrúteniu

  Úrady zabezpečili šikmú vežu v Bologni, aby predišli jej zrúteniu

  Vedúci cirkevného zboru obťažoval a znásilnil 16 malých chlapcov. Je trest, ktorý dostal, dostatočný?

  Vedúci cirkevného zboru obťažoval a znásilnil 16 malých chlapcov. Je trest, ktorý dostal, dostatočný?

  polícia, paríž, francúzsko

  Polícia zatkla útočníka, ktorý napadol okoloidúcich v Paríži nožom a kladivom

  Von der Leyenová žiada úsilie EÚ v oblasti obrany a strategickej zodpovednosti

  Organizácia Spojených národov (OSN) vydala vo štvrtok varovanie pred útokmi v pásme Gazy

  Prímerie vypršalo. Izraelská armáda obvinila Hamas z jeho porušenia a obnovila boje v Gaze

  Peter Pellegrini

  Pellegrini o prezidentských voľbách: Neviem, čo prinesie rok 2024, ale všetky varianty sú otvorené

  V New Yorku rozsvietili vianočný stromček v Rockefellerovom centre

  Najvyšší súd v Rusku zakázal LGBT+ hnutie. Označil ho za extrémistickú skupinu